Radio Białystok | Wiadomości | Samorządowcy z okolic Puszczy Białowieskiej chcą swojej reprezentacji w Zespole ds. ochrony Puszczy
Samorządowcy z okolic Puszczy Białowieskiej domagają się swojej reprezentacji w tworzonym Zespole do spraw ochrony Puszczy.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Po wyroku Europejskiego Trybunału sprawiedliwości nowe gremium ma wypracować porozumienie między różnymi środowiskami co do metod ochrony puszczy.
Trybunał UE - Polska złamała unijne prawo w Puszczy Białowieskiej
Jak wynika z zapowiedzi resortu środowiska, zespól ekspertów stworzą leśnicy, specjaliści z dziedziny ochrony przyrody oraz reprezentanci ekologów. Imienny skład zespołu ma być znany wkrótce. Zapowiedzi ministra Henryka Kowalczyka niepokoją część samorządowców z okolic Puszczy Białowieskiej. Burmistrz, wójt i starosta Hajnowski, a także wójtowie gminy Narewka i Dubicze Cerkiewne w specjalnym liście do ministra żądają uczestnictwa własnych przedstawicieli w pracach tworzonego zespołu eksperckiego.
Samorządy są najbliżej mieszkańców
Jak piszą - to właśnie samorządy znajdują się najbliżej mieszkańców i ponoszą odpowiedzialność za utrudnienia w funkcjonowaniu społeczności lokalnych. Dlatego samorządowcy chcą mieć wpływ miedzy innymi na ewentualną decyzję dotyczącą poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego oraz na sposób udostępniania zagospodarowanej części puszczy, tak by możliwe było pozyskiwanie runa leśnego i drewna opałowego.
Przypomnijmy, w kwietniu Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że ubiegłoroczna wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej była złamaniem prawa i mogła pogorszyć stan obszarów Natura 2000. Nakazano też natychmiastowe wstrzymanie prac. Do tego czasu na terenie Puszczy Białowieskiej wycięto blisko 200 tysięcy metrów sześciennych drewna.
Białostocka prokuratura będzie musiała wszcząć śledztwo w sprawie podejrzeń popełnienia przestępstwa m.in. przez b. ministra środowiska Jana Szyszkę, w związku z wycinkami w Puszczy Białowieskiej. Stołeczny sąd uchylił w piątek (27.04) postanowienie śledczych o odmowie wszczęcia śledztwa.
Są pierwsze konsekwencje wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie cięć w Puszczy Białowieskiej. Trzy puszczańskie nadleśnictwa: Hajnówka, Browsk i Białowieża utraciły certyfikat poświadczający, że prowadzą zrównoważoną gospodarkę leśną.
Polska naruszyła unijne prawo prowadząc wycinkę w Puszczy Białowieskiej - orzekł Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Podzielił tym samym argumenty Komisji Europejskiej i odrzucił wyjaśnienia Polski, że wycinka była konieczna ze względu na kornika drukarza.
Prokuratura Rejonowa w Hajnówce wszczęła dotąd kilka śledztw dotyczących blokad organizowanych w Puszczy Białowieskiej. To sprawy z zawiadomień zarówno aktywistów, jak i straży leśnej - poinformował w piątek (20.10) szef hajnowskiej prokuratury Jan Andrejczuk.