Radio Białystok | Wiadomości | Produkcja wołowiny w Polsce ma być bardziej opłacalna - dzięki nowej strategii
Ma być więcej polskiej wołowiny na naszych stołach i za granicą. Branża po roku prac i rozmów z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiła strategię, która ma zwiększyć konkurencyjność i opłacalność produkcji.
Poprawa jakości mięsa
Przedsiębiorcy chcą zwiększyć konkurencyjność i opłacalność produkcji między innymi poprzez promocję polskiej wołowiny i podniesienie jakości mięsa.
Strategię rozwoju rynku wołowiny podpisano 27 kwietnia. Minister Krzysztof Jurgiel zapowiedział, że resort rolnictwa będzie brał czynny udział we wdrażaniu tego programu.
Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego Jerzy Wierzbicki poinformował, że nad strategią pracowała specjalnie powołana organizacja - Rada Sektora Wołowiny. W jej skład weszło sześć organizacji producentów bydła mięsnego. Dokument był konsultowany zarówno z branżą, jak i ministerstwem.
Niska konsumpcja
Jerzy Wierzbicki zauważył, że równie ważny jest eksport, jak i rynek wewnętrzny. W ubiegłym roku 88 proc. wyprodukowanej wołowiny trafiło na eksport. Rośnie konsumpcja wołowiny, ale spożycie jest stale niskie - na poziomie nieco ponad 2 kg na osobę rocznie. Zwiększyć je można m.in. poprzez poprawę jakości mięsa kulinarnego.
Opinię tę podzielił także prezes Związku "Polskie Mięso" Witold Choiński. Jak zauważył, obecnie Polacy jedzą znacznie mniej wołowiny niż wynosi średnia unijna (ok. 10 kg na osobę), a więc zwiększenie konsumpcji nawet do ok. 5 kg na głowę byłoby dużym sukcesem. Dodał, że trzeba także dbać o eksport i poszukiwać nowych rynków zbytu. Obecnie głównymi odbiorcami są kraje europejskie (Holandia, Francja, Włochy).
Pogłowie wzrasta
Pogłowie bydła w Polsce w grudniu 2017 r. liczyło nieco ponad 6 mln sztuk - to o 1,1 proc. więcej niż przed rokiem. Największy udział w krajowym pogłowiu bydła miały województwa: mazowieckie (18,6 proc.), wielkopolskie (16,6 proc.) i podlaskie (16,5 proc.). Eksperci oceniają, że na koniec czerwca tego roku pogłowie może wzrosnąć do ok. 6,2 mln sztuk.