Radio Białystok | Wiadomości | Augustowianie nie muszą już jeździć do Białegostoku na zabiegi chirurgii onkologicznej
Pacjenci w Augustowie nie muszą już jeździć do Białegostoku na zabiegi chirurgii onkologicznej. Teraz mogą skorzystać z nich w miejscowym szpitalu.
Dzięki zatrudnieniu onkologa w placówce wykonywane są m.in. zabiegi jelita grubego, sutka czy skóry oraz chirurgia proktologiczna.
Pacjenci nie będą musieli czekać w długich kolejkach
Zdaniem specjalisty chirurgii onkologicznej Ryszarda Jabłońskiego - dzięki nowym świadczeniom pacjenci z Augustowa nie będą musieli czekać w długich kolejkach w większych ośrodkach.
Choroby nowotworowe w wielu przypadkach są zbyt późno wykrywane. Jednym z powodów są długie kolejki do specjalistów.
Augustowski szpital stara się również o pieniądze na odpowiedni sprzęt, by prowadzić zaawansowaną diagnostykę onkologiczną.
Jesteśmy w trakcie pozyskiwania środków na pracownie szybkiej diagnostyki onkologicznej, w której będą znajdowały się różnego rodzaju endoskopy, gastroskop, duodenoskop, sigmoidoskop, rektoskop, aparat do przyłóżkowego RTG, USG wieloprofilowe z wieloma głowicami. Ma nam to zapewnić szybką diagnostykę onkologiczną naszych pacjentów, którą będzie można zrobić w ramach oddziału chirurgicznego - mówi zastępca dyrektora do spraw opieki zdrowotnej Wioletta Tomaszycka-Bednarczyk.
Najbliższy ośrodek onkologiczny jest w Białymstoku. To tam na razie kierowani są pacjenci na chemio i radioterapię.
Są uchybienia, ale większych zastrzeżeń do pracy dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii nie ma. Tak wyniki kontroli ocenia Bogdan Dyjuk z Zarządu Województwa Podlaskiego.
Pacjenci w najcięższych stanach zagrożenia życia z Białostockiego Centrum Onkologii, ale też z innych szpitali w mieście, znajdą pomoc na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, który we wtorek (17.04) oficjalnie otwarto w BCO.
W Białostockim Centrum Onkologii (BCO) kolejki do badań USG piersi skróciły się z dwóch miesięcy do dwóch tygodni. Było to możliwe dzięki nowemu sprzętowi do diagnostyki nowotworów. 3,5 mln zł na ten cel przeznaczyło ministerstwo zdrowia.
Możliwość otrzymania chemioterapii, która nie powoduje utraty włosów, uzyskały pacjentki i pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii.
Wielobarwne baloniki z helem poszybowały w niebo podczas happeningu przed Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym w Białymstoku.