Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławni wspominają w Zwierkach św. męczennika Gabriela
Jest patronem dzieci i młodzieży. Prawosławni wspominają w czwartek (03.05) św. męczennika Gabriela. Główne uroczystości odbywają się w żeńskim monasterze narodzenia NMP w Zwierkach.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Obchody święta rozpoczęły się w środę (02.05) wieczorem, a modlitwa przed relikwiami świętego trwała całą noc. Wielu wiernych do Zwierek przyszło w pieszych pielgrzymkach m.in. z Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Supraśla i Białegostoku.
To ważne święto dla nas - podkreślają pielgrzymi.
Monaster w Zwierkach to miejsce, do którego spieszą prawosławni pielgrzymi z różnych części regionu. To właśnie tu, pod koniec siedemnastego wieku urodził się Gabriel Gowdel - późniejszy święty, który zginął z rąk nieznanych sprawców. Wkrótce przy jego grobie zaczęły wydarzać się cuda. Kult św. Gabriela na Podlasiu rozpoczął się wraz z odnalezieniem relikwii i cudownymi uzdrowieniami.
Na tę uroczystość, do monasterskiej cerkwi przywieziono z soboru św. Mikołaja w Białymstoku relikwie męczennika Gabriela. Pozostaną one w rodzinnej miejscowości świętego aż do września.
Główną liturgię w żeńskim monasterze w Zwierkach o 10:00 celebrowali arcybiskup białostocko-gdański Jakub, arcybiskup bielski Grzegorz i biskup supraski Andrzej.
Ponad 50 osób z Polski, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Litwy i Włoch zgłosiło się do udziału w 8. Międzynarodowym Festiwalu Cerkiewnego Dzwonienia w Supraślu k. Białegostoku. Przesłuchania konkursowe zaplanowano na sobotnie (21.04) popołudnie. W piątek (20.04) odbywają się otwarte warsztaty.
Wierni dzielą się radością Zmartwychwstania Pańskiego pozdrawiając się słowami "Chrystus zmartwychwstał - zaprawdę zmartwychwstał".
Rozpoczął się kolejny etap prac nad rekonstrukcją cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu. W audycji porozmawiamy o podłodze i freskach - czyli o pracach w "błahowieszczeńskiej"cerkwi.
Tłumacz literatury rosyjskiej Krzysztof Tur, badacz dziejów staroobrzędowców w Polsce Eugeniusz Iwaniec, amerykański teolog i bioetyk ojciec John Breck oraz prawosławna diecezja lubelsko-chełmska - to laureaci nagrody im. księcia Konstantego Ostrogskiego za 2017 rok.