Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławni obdarowują się pisankami - poniedziałek wielkanocny w Cerkwi prawosławnej
Wierni dzielą się radością Zmartwychwstania Pańskiego pozdrawiając się słowami "Chrystus zmartwychwstał - zaprawdę zmartwychwstał".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W tradycji cerkiewnej nie ma "lanego poniedziałku", zaś radość paschalna wyrażana jest podczas nabożeństw trwających przez cały tydzień.
Symbol Zmartwychwstania Chrystusa
Nabożeństwa sprawowane są przy otwartych, królewskich wrotach ikonostasu. Przed nim stoi poświęcony w noc paschalną chleb nazywany Artosem, który jest symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa. Okres paschalny w Cerkwi trawa przez 40 dni, do święta Wniebowstąpienia Pańskiego.
Wołoczebne tradycją drugiego dnia świąt wielkanocnych
Dawniej były to śpiewane życzenia wielkanocne. Dziś mianem "wołoczebników" i "wołoczebnego" określa się wielkanocne, piękne zdobione jajka i składane prezenty rodzinie oraz znajomym.
Zwyczaj polega na tym, że dzieci, w świąteczny poranek idą do chrzestnej matki, bądź innych starszych członków rodziny po drobny prezent. Najczęściej są to pisanki i słodycze.
Święta z ruchomą datą
Prawosławna Wielkanoc ma datę ruchomą i jest obchodzona według kalendarza juliańskiego po pierwszej, wiosennej pełni księżyca, po zakończeniu Paschy żydowskiej.
To najważniejsze i najbardziej radosne święto. W Cerkwi prawosławnej "święto świąt" - Wielkanoc.
Tradycyjne pisanki, to bardzo ważny element prawosławnej Wielkanocny.
W cerkwi prawosławnej dziś (07.04) Wielka Sobota, czas święcenia pokarmów.