Radio Białystok | Wiadomości | W Zwierkach cerkiewne uroczystości ku czci Męczennika Gabriela

W Zwierkach cerkiewne uroczystości ku czci Męczennika Gabriela

2.05.2018, 16:25, akt. 16:37

W Zwierkach koło Zabłudowa rozpoczęły się w środę (2.05) wieczorem cerkiewne uroczystości ku czci Męczennika Gabriela - patrona dzieci i młodzieży prawosławnej.

fot. Anna Petrovska
fot. Anna Petrovska


0:00
0:00
Pierwsze grupy prawosławnych pielgrzymów wyruszyły do Zwierek - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tradycyjnie część wiernych przybywa tam z różnych miejsc regionu w pieszych pielgrzymkach.

Cerkiewne święto ku czci Męczennika Gabriela przypada rokrocznie 3 maja. Zgodnie ze wschodnią tradycją obchody zaczynają się dzień wcześniej wieczorem, dlatego już w środę (2.05) do Zwierek przybywają uczestnicy pieszych pielgrzymek z różnych miejscowości województwa podlaskiego - regionu, w którym są największe w Polsce skupiska prawosławnych.

950 osób bierze udział w pielgrzymce

Jak podkreślają duchowni, piesza pielgrzymka poprzez trud fizyczny wspiera wysiłek duchowy. Największa wyruszyła w środę (2.05) po południu z Białegostoku. Jej uczestnicy ruszyli do Zwierek po wspólnej modlitwie w cerkwi pw. Proroka Eliasza. Mają do pokonania niecałe 10 km. Według szacunków przedstawicieli Bractwa Młodzieży Prawosławnej, które jest organizatorem tej pielgrzymki, w tym roku bierze w niej udział ok. 950 osób, najwięcej jest młodych ludzi i dzieci.

Po drodze do białostockiej pielgrzymki dołączy około 30-osobowa grupa, która wyruszyła z Supraśla. Do Zwierek zdążają również pielgrzymki z Hajnówki i Bielska Podlaskiego. Z racji odległości, którą muszą pokonać pątnicy, wyruszyli już 1 maja.

M.in. całonocne czuwanie

Wieczorem wierni wezmą udział w inauguracji obchodów ku czci Męczennika Gabriela, część zostanie też na całonocnym czuwaniu. Uroczystościom będzie przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

Specjalnie na uroczystości przywieziony zostanie do Zwierek z Białegostoku sarkofag z relikwiami Gabriela. Od ponad 20 lat relikwie przechowywane są bowiem w białostockiej cerkwi katedralnej św. Mikołaja. W maju przewożone są do Zwierek, a wracają do Białegostoku we wrześniu, gdy przypada rocznica przeniesienia ich do stolicy województwa podlaskiego z Grodna na Białorusi.

Męczennik Gabriel uprowadzony z domu

Męczennik Gabriel pochodził ze Zwierek. Urodził się tam w 1684 r. w pobożnej, prawosławnej rodzinie chłopskiej. Gdy miał sześć lat, został w nieznanych okolicznościach uprowadzony z domu i zamordowany, jego ciało pochowano na cmentarzu w rodzinnej miejscowości.

Na tym cmentarzu chowano również dzieci, które zmarły podczas zarazy w 1720 r. W trakcie jednego z pogrzebów przypadkiem odkopano ciało Gabriela. Okazało się, że jest w nienaruszonym stanie. Cudownie ocalałe szczątki męczennika przeniesiono do krypty w cerkwi w Zwierkach. Uważa się, że wydarzenie to przyczyniło się do ustania epidemii.

Uzdrowienia przy grobie

Kult Gabriela rósł z biegiem lat głównie za sprawą uzdrowień przy jego grobie. W 1746 r. relikwie przeniesiono do Zabłudowa, a potem przez wiele lat wędrowały po Kresach Wschodnich. Trafiły do Słucka, Mińska, potem do Grodna na Białorusi. W 1992 r. uroczyście przeniesiono je do białostockiej katedry św. Mikołaja.

Od początku relikwiami opiekują się siostry zakonne, początkowo mieszkające w białostockich Dojlidach, obecnie w Zwierkach. W październiku 2012 roku została tam wyświęcona cerkiew pw. Męczennika Gabriela - główna świątynia żeńskiego klasztoru Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

źródło: PAP

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pielgrzymka ludzi pracy z Łap do Hodyszewa

1.05.2018, 12:12

Od dziewięciu lat 1 maja mieszkańcy Łap wyruszają na pątniczy szlak do oddalonego o 25 km sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie. To Pielgrzymka Ludzi Pracy, podczas której pątnicy modlą się o miejsca pracy dla mieszkańców Łap i okolic.


"Wspólna Niepodległa" - wielokulturowy festyn z okazji Święta Konstytucji 3 Maja [zdjęcia]

3.05.2018, 07:20

"Wspólna Niepodległa" - pod takim hasłem odbył się w Białymstoku wielokulturowy festyn z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.


Ponad 50 osób zgłosiło się na festiwal cerkiewnego dzwonienia

21.04.2018, 06:25

Ponad 50 osób z Polski, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Litwy i Włoch zgłosiło się do udziału w 8. Międzynarodowym Festiwalu Cerkiewnego Dzwonienia w Supraślu k. Białegostoku. Przesłuchania konkursowe zaplanowano na sobotnie (21.04) popołudnie. W piątek (20.04) odbywają się otwarte warsztaty.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok