Radio Białystok | Wiadomości | Pielgrzymka ludzi pracy z Łap do Hodyszewa

Pielgrzymka ludzi pracy z Łap do Hodyszewa

1.05.2018, 12:12, akt. 12:51

Od dziewięciu lat 1 maja mieszkańcy Łap wyruszają na pątniczy szlak do oddalonego o 25 km sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie. To Pielgrzymka Ludzi Pracy, podczas której pątnicy modlą się o miejsca pracy dla mieszkańców Łap i okolic.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

Wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika - patrona ludzi pracy

Pierwszy dzień maja to w Kościele katolickim wspomnienie świętego Józefa Rzemieślnika - patrona ludzi pracy. Św. Józefowi poświęcona jest jedna z kaplic w kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża w Łapach.

Zatroskany o los Świętej Rodziny, pracował jako cieśla w nazaretańskim warsztacie. Jego ciężka praca połączona była zawsze z modlitwą. Dzisiejsze święto zostało ustanowione ponad sześćdziesiąt lat temu i ma podkreślać wyjątkową rolę pracy w życiu każdego człowieka

 - powiedział proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża w Łapach ks. Krzysztof Jurczak.

Ksiądz podkreślił, że praca w życiu człowieka oprócz tego wymiaru materialnego ma również wymiar duchowy "tej wewnętrznej pracy nad sobą i jakim się jest człowiekiem, bo myślę, że ona uszlachetnia" - mówił.

Pierwsza pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy w Łapach po raz pierwszy zorganizowana została w 2009 roku, gdy w miejscowości upadły, najpierw cukrownia, a potem Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Jak powiedziała współorganizatorka Pielgrzymki Ludzi Pracy Barbara Tomaszewska, po upadku zakładów pracę straciło łącznie ponad tysiąc osób.

- Ludzie stracili pracę. Dziś w mieście powstają nowe inwestycje, a ludzie odzyskują wiarę, że będą mieli pracę w swoim miejscu zamieszkania - mówiła Tomaszewska.

Obecnie z biegiem lat sytuacja w Łapach się poprawia. By ożywić miasto powstała prowadzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu podstrefa Łapy Tarnobrzeskiej SSE Euro-Park Wisłosan. Urząd miasta w Łapach chce, aby podstrefa miała powierzchnię 24 ha.

- Od ubiegłego roku zostało tam zatrudnionych do remontów wagonów dwadzieścia osób, to już jest jakiś sukces - mówił uczestnik pielgrzymki.

"Forma jedności"

Wielu uczestników podkreślało, że pielgrzymką z Łap do Hodyszewa rozpoczyna pielgrzymkowy sezon, a Pielgrzymka Ludzi Pracy jest dla nich "formą jedności".

- Jestem człowiekiem pracy, więc taka radość ogromna, że praca jest, że daje chleb dla mojej rodziny - mówiła jedna z pątniczek i dodawała, że idzie, aby podziękować za wszystkie otrzymane łaski, o to, aby Łapy się rozwijały"

W pielgrzymce idzie ok. 100 osób, wśród nich całe rodziny. Celem wszystkich jest Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie należące do diecezji łomżyńskiej, które przez wiernych nazywane jest Jasną Górą Podlasia. Pątnicy dotrą tam ok. 16:00.

Jak powiedział ks. Jurczak z Łap, kult tego miejsca trwa od XVIII w. i od zawsze słynęło ono z tego, "że ludzie w Hodyszewie modlili się o błogosławieństwo w ich pracy, wielu przyjeżdża tu rolników, żeby prosić o błogosławieństwo gospodarstw. Ludzie proszą o rzeczy takie codzienne" - mówił kapłan, dodając, że w Hodyszewie w pierwszą niedzielę lipca odbywa się zawsze uroczyste błogosławieństwo dzieci.

Pielgrzymka Ludzi Pracy do Sanktuarium w Hodyszewie rozpoczęła tegoroczne pielgrzymowanie w województwie. W sobotę (05.05) z archikatedry w Białymstoku po raz 25. wyruszy jedyna w regionie pielgrzymka mężczyzn do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pielgrzymka do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku

8.04.2018, 07:37

Niedziela Miłosierdzia Bożego to jedno z najmłodszych świąt w Kościele katolickim - w 2000 roku ustanowił je papież Jan Paweł II. Z tej okazji w Białymstoku do sanktuarium Miłosierdzia Bożego wędrują pielgrzymi.


Prawosławni maturzyści spotkali się na świętej Górze Grabarce

3.03.2018, 16:29

W sanktuarium na św. Górze Grabarce trwa 3-dniowe spotkanie prawosławnej młodzieży przygotowującej się do egzaminu dojrzałości. Jego uczestnicy nie tylko modlą się o powodzenie na maturze, ale też np. pracują na rzecz monasteru.


Pielgrzymka relikwii św. Nektariusza z Eginy do Polski 04.11.2017

4.11.2017, 00:26

Warszawa, Białystok, monaster w Sakach,Grabarka, Zwierki i Supraśl. W audycji przybliżymy m.in. program pobytu relikwii św. Nektariusza z Eginy.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok