Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy policjanci wyjaśniają czy doszło do znieważenia 21-letniego obywatela Zimbabwe
Policjanci z Białegostoku wyjaśniają czy podczas sobotniej imprezy (28.04) doszło do znieważenia czarnoskórego obywatela Zimbabwe.
Do sytuacji miało dojść w jednym z nocnych klubów w Białymstoku. Jak informuje sierżant Elżbieta Zaborowska z zespołu prasowego podlaskiej policji, funkcjonariusze przyjęli zgłoszenie od 21-letniego cudzoziemca. Z jego relacji wynika, że miał zostać znieważony i uderzony w twarz.
Sierżant Zaborowska informuje, że policjanci przesłuchali już świadków i zabezpieczyli nagrania z monitoringu klubu. Dochodzenie prowadzone jest w kierunku znieważenie i naruszenia nietykalności. Grozi za to do 3 lat więzienia.
Ubolewam z powodu incydentu o podłożu rasistowskim, jaki miał miejsce w jednym z nocnych klubów. Przepraszam obywatela Zimbabwe, który został znieważony i uderzony w twarz. Apeluję do @PolskaPolicja o jak najszybsze ujęcie sprawcy tego haniebnego czynu.
— Tadeusz Truskolaski (@TTruskolaski) 29 kwietnia 2018
Chociaż policja wyjaśnia sprawę, to na Twitterze za incydent przeprosił już prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Wiadomość skierował do 21-latka z Zimbabwe. Napisał, że ubolewa z powodu incydentu o podłożu rasistowskim. Jak napisał, liczy na jak najszybsze wyjaśnienie sprawy i ujęcie sprawcy.
Rada Miasta Białystok przyjęła w poniedziałek (26.02) stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia mieszkańców oraz wizerunku miasta. Chodzi o telewizyjny reportaż o faszyzmie i antysemityzmie w Białymstoku, który ukazał się przed miesiącem na antenie TVN24.
W Białymstoku odnowiono wielokulturowy mural, na którym ktoś namalował swastykę. Piątkowa (26.01) akcja miała pokazać solidarność różnych osób oraz ich sprzeciw wobec nienawiści, nazizmu, dyskryminacji i antysemityzmu. Akcję poparły m.in. władze miasta.
Na muralu pod tytułem "Utkany wielokulturowością" w Białymstoku ktoś namalował czarną swastykę. Policja poszukuje sprawcy.
Marsz zorganizowała Koalicja "Białystok wolny od nienawiści", którą tworzą ludzie z różnych środowisk