Radio Białystok | Wiadomości | Z końcem roku przestaną działać prywatne karetki pogotowia ratunkowego - sprawę komentują związkowcy
Upaństwowienie ratownictwa medycznego może być korzystne dla pacjentów – mówią przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Związkowcy komentują przyjętą przez sejm ustawę, zgodnie z którą z końcem roku przestaną działać prywatne karetki pogotowia ratunkowego. - Chcemy być taką samą służbą państwową jak policja czy straż pożarna – mówi Rafał Stańczuk ratownik z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Dodaje, że dzięki temu ratownicy będą mieli dostęp do częstszych szkoleń, co poprawi bezpieczeństwo pacjentów. Jego zdaniem wpłynie to także na poprawę jakości ambulansów, tak by wszystkie miały jednolity standard.
Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia w województwie podlaskim za ratownictwo medyczne odpowiadają cztery stacje pogotowia ratunkowego: w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i przy szpitalu w Sejnach. W regionie nie działa żadna prywatna firma świadcząca tego typu usługi.
- To oznacza, że nowe prawo raczej nie zmieni poziomu bezpieczeństwa pacjentów podlaskich szpitali – ocenia kierownik Szpitalnego oddziału Ratunkowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Bogusław Poniatowski. Jak mówi, pacjenta interesuje to czy i jak szybko zostanie dowieziony do szpitala, a nie to kto świadczy tą usługę – czy firma prywatna czy państwowa.
Nowe prawo zakłada, że do 2028 roku w każdym województwie powstaną wielostanowiskowe centra dyspozytorskie. Resort zdrowia planuje też utworzenie motocyklowych zespołów ratownictwa medycznego, które będą działały tylko w sezonie letnim i mają szybciej docierać do poszkodowanych w zakorkowanych miastach.
WOPiTU w Łomży dostał ponad 400 tys. zł dotacji na rozpoczęcie prac przy modernizacji nowej siedziby.
Nowoczesna sala leczenia oparzeń, nowy sprzęt i kącik zabaw dla dzieci.W suwalskim szpitalu wojewódzkim zakończyła się modernizacja oddziału chirurgi dziecięcej. Remont sal i zakup wyposażenia kosztował 960 tysięcy złotych.
Po siedmiu latach do województwa podlaskiego ma powrócić stacjonarna psychiatria dziecięca.
Mieszkanka Białegostoku skarży się na prace dyspozytora białostockiego pogotowia, który odmówił przysłania karetki do jej syna.
W weekend i świąteczny poniedziałek (01.01) podstawową opiekę medyczną w regionie znajdziemy głównie w szpitalach - przypomina Podlaski Narodowy Fundusz Zdrowia.