Radio Białystok | Wiadomości | Przeciętna płaca w Podlaskiem jest jedną z najniższych w Polsce
Przeciętna płaca jest jedną z najniższych w kraju, mężczyźni zarabiają lepiej od kobiet, a najlepiej płatne branże to: IT, bankowość, nieruchomości i budownictwo. Tak przynajmniej wynika z raportu dla województwa podlaskiego, przygotowanego przez portal pracuj.pl.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
3700 zł brutto - przeciętne wynagrodzenie w Podlaskiem
3 tysiące 700 złotych brutto - tyle w 2017 roku wyniosło przeciętne wynagrodzenie w Podlaskiem. Razem z warmińsko - mazurskim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim - tworzy grupę, gdzie zarabia się najmniej w kraju. W porównaniu do województwa mazowieckiego - to o 1800 złotych mniej.
W rozbiciu na miasta, najwyższa przeciętna płaca jest w Warszawie - 5800 złotych, w Białymstoku - 3900 złotych. Powodów do narzekań nie mają również mieszkańcy Łomży i Bielska Podlaskiego, gdzie przeciętne wynagrodzenie wynosi 3 750 złotych. W Suwałkach, Zambrowie i Augustowie to 3700 złotych.
Najlepiej opłacane specjalizacje
Jak wynika z raportu portalu pracuj.pl, najlepiej opłacane specjalizacje w województwie podlaskim to IT (rozwój oprogramowania - programowanie), bankowość, nieruchomości, budownictwo - średnio 4700 złotych (dla porównania w mazowieckim - 7850 złotych). Najniżej - hotelarstwo, gastronomia, turystyka, fryzjerstwo, pracownicy ochrony (nieco ponad 2000 złotych).
Jak wynika z danych, w 2017 roku kobiety zarabiały przeciętnie 2950 złotych. To o 700 złotych mniej od mężczyzn.
To szansa na stabilną i ciekawą pracę - przekonują policjanci. Na wydziale prawa Uniwersytetu w Białymstoku funkcjonariusze zorganizowali spotkanie ze studentami i zachęcali do wstąpienia w ich szeregi.
100 osadzonych będzie pracowało na terenie hali produkcyjnej w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze. Pod budowę obiektu w poniedziałek (19.02) wmurowano kamień węgielny. Hala ma być gotowa do końca czerwca.
Mają poznawać różne zawody nie tylko w teorii, ale też w praktyce, a dzięki temu być może podjąć decyzję o nauce konkretnego fachu. Stąd jednym z działań w ramach projektu "Dobry zawód, fajne życie" są wizyty uczniów w zakładach pracy.
Staże zawodowe i praktyki u pracodawców, ale też np. kształcenie nowymi, innowacyjnymi metodami - to niektóre możliwości, jakie będą mieli uczniowie w Podlaskiem dzięki kolejnym 25 mln zł z UE na takie przedsięwzięcia.