Radio Białystok | Wiadomości | "Zbrodnia 1940" - jednodniowa wystawa katyńska w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
To wyjątkowa wystawa, bo będzie ją można oglądać zaledwie przez kilka godzin. W 78. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku zaprezentuje materiały archiwalne i propagandowe udostępnione przez Muzeum Katyńskie.
Ekspozycja "Zbrodnia 1940" to nie tylko zdjęcia z ekshumacji i archiwalia, ale także mundury formacji, których funkcjonariusze zostali zamordowani przez Sowietów: Policji Państwowej, Służby Więziennej oraz Wojska Polskiego.
Wystawa podzielona jest na trzy części, dotyczące genezy antypolskiej polityki Związku Sowieckiego, samej zbrodni i powiązanych z nią deportacji oraz odkrycia masowych grobów.
Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie projekcja filmu „Nie pamiętam” oraz spotkanie z dr. Adamem Buławą - dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Sławomirem Frątczakiem – kierownikiem Muzeum Katyńskiego oraz Agnieszką Markiewicz-Cybulską – prezes Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej w Białymstoku. Początek wystawy o 15:00 w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, przy ul. Sienkiewicza 26.
W Białymstoku oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Uroczystości odbyły się przy Pomniku Katyńskim, przy którym stoi również Krzyż Katyński. Nie było oficjalnych wystąpień, po ekumenicznych modlitwach za zmarłych, przy pomniku składano kwiaty.
Długie lata rodzina żyła w przekonaniu i głęboko wierzyła, że Władysław Sielanko żyje i na pewno kiedyś z wojny powróci. powróci. Jego żona przez lata podtrzymywała swoje córki w tej nadziei.
Jest to historia jednej z 20 tysięcy rodzin katyńskich. Porucznik Sielanko został do końca ze swoimi żołnierzami. NKWD zamordowało go w Charkowie wiosną 1940 roku, ale o tym rodzina dowiedziała się dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku.