Radio Białystok | Wiadomości | Modlitwą i złożeniem kwiatów oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

Modlitwą i złożeniem kwiatów oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

13.04.2018, 13:41, akt. 14:02

W Białymstoku oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Uroczystości odbyły się przy Pomniku Katyńskim, przy którym stoi również Krzyż Katyński. Nie było oficjalnych wystąpień, po ekumenicznych modlitwach za zmarłych, przy pomniku składano kwiaty.

W Białymstoku oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, fot. Edyta Wołosik
W Białymstoku oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
W Białymstoku oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzony jest w naszym kraju Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej; jego cel to oddanie hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. 75 lat temu, 11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o "odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3 tys. oficerów polskich" w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie.

W Białymstoku od 18 lat stoi Pomnik Katyński, usytuowany na skraju Parku Konstytucji 3 Maja. Przed rokiem wzniesiono przy nim Krzyż Katyński, którego budowę sfinansowało miasto w ramach budżetu obywatelskiego. W kapsule zamurowanej w podstawie krzyża jest ziemia z cmentarzy - miejsc spoczynku Polaków - miejsc kaźni wyszczególnionych na krzyżu.

Modlitwa za zmarłych

W piątkowej (13.04) uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz i instytucji m.in. IPN, działacze Związku Sybiraków i Rodzin Katyńskich, służby mundurowe, harcerze. Za zmarłych modlili się kapelani wojskowi z katolickiego i prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego. Nie było oficjalnych przemówień, delegacje składały kwiaty.

Mord katyński

W 1945 r. w trakcie procesu zbrodniarzy nazistowskich w Norymberdze, Sowieci wprowadzili do aktu oskarżenia zarzut odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Trybunał norymberski w wydanym w 1946 r. wyroku pominął jednak sprawę zamordowania polskich oficerów z powodu braku dowodów. Przez całe lata propaganda sowiecka i PRL-owska twierdziły, że sprawcami zbrodni katyńskiej byli Niemcy.

Związek Sowiecki do zbrodni katyńskiej przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 r. Wówczas to w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD. Jako winnych wskazano wówczas komisarza NKWD Ławrientija Berię i jego zastępcę Wsiewołoda Mierkułowa. Strona sowiecka wyraziła głębokie ubolewanie w związku z tragedią katyńską, nazywając ją "jedną z cięższych zbrodni stalinizmu".

Wciąż nie wszystko wiadomo na temat zbrodni

Historycy zwracają jednak uwagę, że nadal nie wszystko wiadomo na temat tej zbrodni. 

Przecież archiwa rosyjskie są wciąż zamknięte. To co się udało uzyskać przy okazji "pierestrojki" na początku lat 90. ubiegłego wieku, to właściwie jest wszystko

- przyznał dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Dodał, że próby są cały czas podejmowane, ale wyraził obawę, iż jeszcze przez długi czas nie będzie pełnej wiedzy. - Oczywiście domyślamy się kto, ale nie mamy potwierdzenia, nie mamy dokumentu, który by mówił o - co tu dużo mówić - chyba największej zbrodni, nie tylko tamtych czasów - dodał Robert Sadowski.

- Była ona zaplanowana, miała wyeliminować i wyeliminowała najlepszych synów narodu polskiego, tych którzy mogliby Polsce służyć przez lata. A tak możemy jedynie czcić ich pamięć - dodał historyk.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Andrzej Bieluczyk

13.04.2018, 12:27

Po raz czwarty - dla uczczenia ofiar Zbrodni Katyńskiej - ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Cieni.


"Katyńskie sieroty" - reportaż Andrzeja Guzowskiego

13.04.2018, 00:01

Długie lata rodzina żyła w przekonaniu i głęboko wierzyła, że Władysław Sielanko żyje i na pewno kiedyś z wojny powróci. powróci. Jego żona przez lata podtrzymywała swoje córki w tej nadziei.
Jest to historia jednej z 20 tysięcy rodzin katyńskich. Porucznik Sielanko został do końca ze swoimi żołnierzami. NKWD zamordowało go w Charkowie wiosną 1940 roku, ale o tym rodzina dowiedziała się dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku.


10.04.2018 Katyń - podlaskie losy

10.04.2018, 11:57

Rozstrzelani w zbrodni katyńskiej to w dużej części oficerowie rezerwy, stanowili elitę intelektualną i kulturalną przedwojennej Polski. Jakie grupy zawodowe reprezentowali? Ilu ziemian, nauczycieli, inżynierów, lekarzy straciły ziemie naszego regionu? Opowie o tym dr Łukasz Lubicz - Łapiński z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.


Uroczystości z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej w regionie

10.04.2018, 07:02

Mija 8 lat od katastrofy rządowego samolotu TU-154 pod Smoleńskiem. Uroczystości związane z obchodami 8. rocznicy potrwają niemal cały dzień.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok