Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej w regionie
autor: Anna Petrovska, Edyta Wołosik, Marcin Mazewski, Paweł Wądołowski
Mija 8 lat od katastrofy rządowego samolotu TU-154 pod Smoleńskiem. Uroczystości związane z obchodami 8. rocznicy potrwają niemal cały dzień.
W Białymstoku obchody rozpoczęły się w niedzielę (8.04) mszą świętą w intencji Krzysztofa Putry w kościele Św. Kazimierza. We wtorek rano w cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu odbyła się Panichida.
Białystok
W rocznicę tej tragedii władze miasta upamiętniły osoby, które zginęły w Smoleńsku, a były związane z Białymstokiem. W imieniu prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego jego zastępcy złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą urodzonemu w naszym mieście Ryszardowi Kaczorowskiemu, jak również na grobach wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry, Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego abpa Mirona oraz stewardessy Justyny Moniuszko.
Przedstawiciele władz miasta złożyli też kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary, umieszczoną przy kościele pw. św. Rocha.
A o 18:00 w kościele Św. Rocha w Białymstoku odprawiona została msza święta. Po tym wieczornym nabożeństwie uczestnicy spotkali się przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, gdzie zaplanowano główne uroczystości. Tego dnia wojewoda podlaski, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych złożyli kwiaty w miejscach pamięci i na grobach ofiar pochowanych w Podlaskiem.
W Białymstoku prawosławni oddali hołd abp. Mironowi Chodakowskiemu.
Prawosławni wierni skupieni wokół parafii pw. Wszystkich Świętych w Białymstoku oddali hołd arcybiskupowi Mironowi Chodakowskiemu. Prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego był jedną z czterech ofiar katastrofy, związanych z naszym regionem.
W cerkwi odbyło się nabożeństwo żałobne, następnie wierni wraz z duchowieństwem udali się w procesji na pobliskie rondo im. tragicznie zmarłego hierarchy. Tam zapalili znicze.
- To był wspaniały człowiek i dobry duchowny - podkreślają wierni.
Nabożeństwo żałobne zostało także odprawione w monasterze w Supraślu, gdzie pochowany jest abp Miron.
Łomża
Włączeniem syren i złożeniem kwiatów władze Łomży uczciły 78. rocznicę zbrodni katyńskiej, drugą masową wywózkę łomżyniaków na nieludzką ziemię i 8. rocznicę katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem. Uroczystości, w obecności pocztów sztandarowych, odbyły się w Dolinie Pamięci Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy z 2010 r., odprawiona została także msza święta w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
Sokółka
W Sokółce uroczystości rozpoczęły się o 18:00 mszą świętą w kościele Św. Antoniego. Po niej samorządowcy i mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej.
Zginęło 96 osób
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, a także osoby związane z województwem podlaskim. To wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego arcybiskup Miron Chodakowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i stewardesa Justyna Moniuszko.