Radio Białystok | Wiadomości | Na oddziale psychiatrycznym grajewskiego szpitala będzie realizowany pilotażowy program
Pacjenci mają mniej czasu spędzać w szpitalu, ale być pod stałą opieką w domu. M.in. to zakłada pilotażowy program, który będzie realizowany na oddziale psychiatrycznym grajewskiego szpitala.
Jak mówi dyrektor szpitala w Grajewie Grzegorz Dembski, z programu skorzystają pacjenci z powiatu oraz gmin Prostki i Kalinowo.
- Żeby ta opieka była kompleksowa i żeby pacjent nie pozostawał sam po wyjściu ze szpitala, lub był zdany tylko na osoby bliskie, rodzinę, znajomych. Chodzi głównie o to, żeby przełożyć opiekę zamkniętą, na opiekę środowiskową nad tym pacjentem - mówi dyrektor.
Pacjenci i ich rodziny będą mogli liczyć m.in. na pomoc pielęgniarek, które będą ich odwiedzały w domu.
- Będą monitorowały, czy pacjent bierze leki, czy jego stan pogarsza się, czy nie - dodaje Grzegorz Dembski.
Pilotażowy Program Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie ma być realizowany od lipca i potrwa trzy lata. W województwie podlaskim biorą w nim udział także szpitale z Łomży, Suwałk i Hajnówki.
Nie będzie - przynajmniej na razie - rehabilitacji kardiologicznej w szpitalu w Łapach. Takie plany miała dyrektor placówki, jednak nie zgodził się na to Narodowy Fundusz Zdrowia. Szefostwo szpitala nie poddaje się jednak w poszukiwaniu dodatkowych źródeł finansowania. Od niedawna przyjmują tu lekarze rodzinni.
To będą pierwsze święta w szpitalu pod okiem kamer - mówi dyrektor szpitala w Grajewie Grzegorz Dembski. Od piątku (30.03) w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym ma działać monitoring wizyjny.
Jeśli grupa lekarzy nie cofnie wypowiedzeń, w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy k. Białegostoku zostanie od 1 maja zawieszona działalność czterech oddziałów - w piątek (30.03) dyrektor tej placówki formalnie powiadomił wojewodę podlaskiego i NFZ o takim zamiarze.
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zadeklarował chęć pomocy szpitalowi psychiatrycznemu w Choroszczy.