Radio Białystok | Wiadomości | Drugi dzień świąt wielkanocnych - Lany Poniedziałek
W polskiej tradycji, w poniedziałek (02.04) wielkanocny polewa się dla żartów wodą inne osoby.
To nawiązanie do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia.
Magiczne znaczenie wody
Dla naszych przodków woda miała znaczenie magiczne. A polewanie wodą było traktowane jako coś, co będzie sprzyjało osobie polewanej. Jeżeli panna nie została w poniedziałek wielkanocny oblana wodą, czy też złapana przez kawalerów gdzieś do strumienia czy stawu, świadczyło to o tym, że nie ma powodzenia i było traktowane jako wielkie nieszczęście.
- Chlustano całymi wiaderkami na te panny. Panna, która była nie oblana była nieszczęśliwa. To znaczyło, że miała mniej konkurentów, była może brzydsza, może mniej majętna. Był zwyczaj w niektórych domach, że jak kawaler upatrzył sobie panienkę, to perfumami ją oblewał - wspomina augustowska poetka Józefa Drozdowska.
W obchodzeniu tej tradycji dawniej brały udział też zastępy straży pożarnej, dozwolone nawet było oblewanie się w domach.
Współcześnie oblewanie ma wyłącznie charakter zabawy.
Chodzenie z konopielką
Tradycją Poniedziałku Wielkanocnego na wsiach było też robienie psikusów sąsiadom. Zamieniano bramy, chowano wiadra na wodę.Takich zapomnianych wierzeń i zwyczajów jest więcej. To choćby wielkanocne kolędowanie, czyli chodzenie z konopielką.
Ta czynność była domeną młodych mężczyzn. Śpiewali pieśni dla gospodarza, gospodyni, a w zamian dostawali dary - kiełbasę, jaja czy wódkę. Ten zwyczaj udało się częściowo odtworzyć w okolicy Knyszyna.
Ponad 300 osób wzięło udział w wielkanocnym śniadaniu dla ubogich i potrzebujących, które w niedzielę zorganizowały: Caritas Archidiecezji Białostockiej i Fundacja Rodziny Czarneckich.
To najważniejsze i najradośniejsze święto z całego roku liturgicznego. 1 kwietnia w Kościele katolickim Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanoc.
Wielkanoc dawniej oznaczała nie tylko zmartwychwstanie Pana Jezusa, ale również odrodzenie się świata z zimowej aury.
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Zgodnie z podlaskim zwyczajem ten dzień należało spędzić w domu - mówi dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Artur Gaweł.