Radio Białystok | Wiadomości | Radni PiS chcą lepszej opieki medycznej dla białostockich seniorów
Białostoccy radni PiS chcą wzmocnienia w mieście działań dotyczących opieki medycznej nad osobami starszymi. Jednym z nich byłby pilotaż teleopieki poprzez opaski monitorujące podstawowe funkcje życiowe, drugim - program opieki geriatrycznej.
Radni Prawa i Sprawiedliwości mają w Radzie Miasta Białystok samodzielną większość. Na piątkowej konferencji prasowej zorganizowanej przed szpitalem miejskim poinformowali m.in. o planowanym pilotażu teleopieki dla osób starszych.
Chodzi o wprowadzenie do użytku w mieście opasek medycznych "SOS dla seniora". Opaski takie monitorują funkcje życiowe, mogą też być synchronizowane z wybranymi numerami telefonów (np. osób bliskich czy alarmowymi służb), mają też funkcję lokalizatora oraz przycisk alarmowy.
Jak mówiła radna Katarzyna Siemieniuk, w założeniach w ramach pilotażu takie opaski trafiłyby do mieszkańców w wieku powyżej 75 lat i osób starszych, które są samotne.
Dodała, że założenia projektu będą konsultowane zarówno z lekarzami, jak i środowiskiem seniorów, a pieniądze na ten cel mają znaleźć się w przyszłorocznym budżecie; radni PiS chcą stosowną uchwałę, o wprowadzeniu takiego pilotażu od 1 stycznia 2019 roku, przyjąć jeszcze w tej kadencji samorządu.
Jak dodała radna Siemieniuk, koszt jednej opaski wahać się może od kilkuset do tysiąca zł. Mówiła też, że w innych regionach takie projekty znajdują również dofinansowanie unijne.
Radni PiS zapowiedzieli, że opracują program opieki geriatrycznej dla seniorów
Radni PiS zapowiedzieli też w piątek, że w ciągu kilku miesięcy opracują program opieki geriatrycznej dla starszych mieszkańców Białegostoku. Chcieliby, by był on realizowany przez szpital miejski, który obecnie jest rozbudowywany, m.in. przybędą tam nowe sale na 24 łóżka.
Jak mówił radny Piotr Jankowski, założenia takiego projektu miałyby być przygotowane m.in. we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku i dyrekcją szpitala.
Programu, który pozwoli, aby w przyszłym roku, od pierwszych dni stycznia osoby, które wymagają szczególnej opieki geriatrycznej, a jest ich w naszym mieście coraz więcej, mogły korzystać po prostu z tej bardzo pilnej i oczekiwanej pomocy
- powiedział Jankowski.