Radio Białystok | Wiadomości | Jak zrobić własne masło i twaróg? Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok
Polacy płacą za masło o blisko 50 proc. więcej niż Finowie i mniej więcej tyle samo, co Holendrzy. Mimo, że jego cena na światowych rynkach spada, to w polskich sklepach obniżki są skromniejsze niż w innych krajach - wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Własna produkcja masła
Sposobem na tańsze masło może być jego własna produkcja. Jak przekonuje dietetyczka Magdalena Radziszewska to bardzo proste - wystarczy śmietanka i słoik.
Potrzebujemy śmietanki, takie prawdziwej, bez żadnych dodatków, najlepiej trzydziesto-, trzydziestosześcioprocentowej i słoika, w wersji bardziej zaawansowanej miksera. Ważne, żeby ta śmietanka była schłodzona. Po kilku minutach potrząsania bądź ubijania powstaje masło
- mówi Magdalena Radziszewska.
Jak śmietanka zamienia się w masło?
- Wszystko przez tłuszcze, które znajdują się w śmietanie i śmietance. Te tłuszcze są otoczone wodą i białkiem, które powodują, że one się "dyspergują", czyli rozpraszają się, unoszą w roztworach wodnych, czyli w mleku, czy w śmietanie. Ubijanie sprawia, że tłuszcze się bardziej zlepiają, łączą przez co tworzy się nam masło - tłumaczy Agnieszka Wilczewska z Instytutu Chemii Uniwersytetu w Białymstoku.
Co jeszcze możemy przygotować sami w domu?
- Sposobem naszych babć, czy mam możemy zrobić sobie pyszny twarożek. Wystarczy, że weźmiemy jedno opakowanie jogurtu typu greckiego, włożymy je do sitka z gazą i odstawimy do lodówki na trzy dni - radzi Magdalena Radziszewska.
Za powstawanie twarogu z jogurtu odpowiada zupełnie inny proces niż w przypadku ubijania masła.
Dochodzi do zakwaszania, działają bakterie kwaso-mlekowe, które powodują, że laktoza z jogurtu jest "zjadana" przez bakterie i powstaje kwas mlekowy. Powoduje on wytrącanie, czyli zakwaszanie białka. Białko się ścina, powstaje zwar, który później można odsączyć, a to co zostanie, to jest serwatka
- mówi Agnieszka Wilczewska z Instytutu Chemii Uniwersytetu w Białymstoku.
Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski przetestowali oba sposoby, zarówno na produkcję masła, jak i twarogu.