Radio Białystok | Wiadomości | Biegacze oddali hołd Żołnierzom Wyklętym [zdjęcia]

Biegacze oddali hołd Żołnierzom Wyklętym [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Marcin Mazewski, Paweł Wądołowski

4.03.2018, 07:26, akt. 19:15

Startowali, by oddać hołd Niezłomnym. Mieszkańcy Podlaskiego po raz kolejny przyłączyli się do Biegu Tropem Wilczym.

Bieg Tropem Wilczym w Białymstoku 2018, fot. Joanna Szubzda
Bieg Tropem Wilczym w Białymstoku 2018, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Biegacze oddają hołd Żołnierzom Wyklętym w Białymstoku - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Biegacze oddają hołd Żołnierzom Wyklętym w Wysokiem Mazowieckiem - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Biegacze uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku

Kilkaset osób wzięło udział w 6. edycji biegu Tropem Wilczym w Białymstoku. W ten sposób oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym. Białystok - podobnie jak 11 innych miast z naszego regionu - przyłączył się do ogólnopolskiej akcji. W niedzielę (04.03) w ponad 330 miastach startowało około 70 tysięcy biegaczy. Można było wziąć udział w biegach na różnych dystansach - najczęściej 5 i 10 kilometrów, ale też na 1963 metry.

W Białymstoku uczestnicy pokonali te symboliczne 1963 metry - jest to liczba nawiązująca do roku, w którym zabito ostatniego z wyklętych - Józefa Franczaka ps. Lalek. Sygnał do startu dał minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Niektórym zmaganiom towarzyszyły wykłady historyczne, koncerty czy składanie kwiatów przy pomnikach i grobach. Szczegóły można znaleźć na stronie tropemwilczym.pl.

Koncerty i biegi na Suwalszczyźnie

W hołdzie Wyklętym, w Sejnach, Augustowie i Suwałkach odbyły się dziś (4.03) biegi i koncerty. Po 10:00 kwiaty pod Domem Turka złożyli mieszkańcy Augustowa. Potem uczestnicy przeszli z pocztami do Bazyliki na mszę św. za Wyklętych. W południe przy amfiteatrze rozpoczął się "Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych -Tropem Wilczym". W trakcie akcji zaplanowano także quizy historyczne i wspólne tworzenie znaku Polski Walczącej oraz zawody sprawnościowe.

W Sejnach, Miasteczko Biegowe powstało w pobliżu miejskiego ratusza. Stamtąd w południe wystartowali biegacze na dystansie 1963 m, kwadrans później ci, którzy chcieli pokonać 5 lub 10 kilometrów. Trasa prowadziła przez centrum i obrzeża Sejn, a nawet przez krótki odcinek leśny. W ramach obchodów za darmo było można zwiedzić Muzeum Ziemi Sejneńskiej, otwarte był zarówno Klasztor podominikański, jak i Pałac Biskupi. Wieczorem o 18:00 w Ośrodku Kultury można było usłyszeć utwory patriotyczne w jazzowych aranżacjach.

W Suwałkach bieg poświęcony pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia rozpoczął się o 17:00, biegacze wystartowali spod Centrum Handlowego Suwałki Plaza. To tam właśnie w latach 40. i 50. XX wieku znajdowało się więzienie karno-śledcze II klasy, w którym to w latach 1946-1949 wykonano co najmniej 7 wyroków śmierci. Uczestnicy biegu mieli do pokonania trasę liczącą ok. 1200 m, a bieg tradycyjnie zakończył się w Parku Konstytucji 3 Maja. To już trzecia edycja tej imprezy. 

Jak co roku, bieg ma swojego bohatera, w tym - to Marian Piekarski, ps. "Ryś”, harcerz, żołnierz Armii Krajowej i Armii Krajowej Obywatelskiej, członek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Jako osiemnastolatek, w marcu 1945 roku samodzielnie uwolnił sześciu więźniów – żołnierzy AK - z suwalskiego więzienia. Został za to odznaczony Krzyżem Walecznych. Rok później aresztowano go. W trakcie rozprawy nie wydał członków konspiracji. Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał go na karę śmierci. Marian Piekarski został rozstrzelany 11 września 1946 roku.

Pierwszy bieg "Tropem Wilczym" w Wysokiem Mazowieckiem

Około 200 osób wzięło udział w zorganizowanym po raz pierwszy w Wysokiem Mazowieckiem Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Start w biegu "Tropem Wilczym" poprzedziły uroczystości ku czci tych żołnierzy, zorganizowane przed pomnikiem kapitana Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" i jego żołnierzy.

Wzniesione w 2007 r. upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych w Wysokiem Mazowieckiem to jeden z pierwszych takich pomników w naszym kraju i nie przez przypadek powstał właśnie w tym miejscu

- przypomniał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. 

Wojewoda Bohdan Paszkowski dał także sygnał do rozpoczęcia biegu, który w Wysokiem Mazowieckiem odbywał się na trzech dystansach: 1963 m oraz 4 i 10 km.

Biegi w regionie

Pozostałe biegi w regionie (godzina pierwszego startu i miejsce imprezy):

Augustów - 12:00, okolice Amfiteatru Miejskiego;

Kolno - 12:15, Świetlica Centrum Kultury Gminy Kolno w Lachowie;

Supraśl - 12:00, Uroczysko Glinki, ul. Krasny Las;

Wasilków - 12:30, Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta, ul. Polna Wysokie Mazowieckie - 13:30, Miejski Ośrodek Kultury przy ul. Ludowej;

Perlejewo - 12:30, Trasa biegu prowadzi z okolic miejscowości Miodusy-Pokrzywne do Perlejewa;

Piątnica - 13:00, Fort III, start sprzed strzelnicy;

Sejny - 12:00, Miasteczko biegowe znajdować się będzie w sąsiedztwie Urzędu Miasta Sejny, ul. Józefa Piłsudskiego;

Rajgród - 13:00, Parking przy Gimnazjum w Rajgrodzie ul. Stanki;

Grajewo - 12:00, Teren Klubu "Hades";

Szczuczyn - 11:00, Stary Park, ul. Senatorska.

| red: mag, zmj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Marsz, odsłonięcie pomnika czy zbiórka krwi - w Podlaskiem oddali hołd Żołnierzom Wyklętym [zdjęcia]

1.03.2018, 07:15

1 marca w Polsce przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji ulicami Białegostoku przeszedł marsz upamiętniający bohaterów niepodległościowego podziemia.


1 marca - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1.03.2018, 07:02

Obrona niepodległości wobec sowietyzacji Polski po 1944 r. była najważniejszym celem Żołnierzy Wyklętych - polskiego podziemia niepodległościowego. Do 1963 r., gdy zginął ostatni z "wyklętych" Józef Franczak "Lalek", przez konspirację antykomunistyczną przewinęło się do 300 tys. osób.


Można oddać krew w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - akcja "SpoKREWnieni służbą"

28.02.2018, 07:42

To akcja, w której mogą wziąć udział wszyscy chętni. W czwartek (01.03) - w całym kraju - również w Białymstoku można oddać krew w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok