Radio Białystok | Wiadomości | Konkurs na palmę wielkanocną – kryterium to wierność tradycji
Do 8 marca jest czas na wykonanie palmy wielkanocnej i zgłoszenie jej do konkursu organizowanego przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Ponad pół tysiąca palm na procesji w Ciechanowcu
Mogą to być zarówno prace indywidualne, jak i zbiorowe, a sam konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku zgłoszono do niego ponad 500 palm - mówi dyrektor Muzeum Rolnictwa Dorota Łapiak.
Mamy nadzieję, że w tym roku ilość tych palm konkursowych będzie jeszcze większa. Konkurs organizujemy już po raz 21. Jest to nawiązanie do tradycji robienia palmy podlaskiej
- dodaje Dorota Łapiak.
Kryterium - wierność tradycji
Najważniejsza w ocenie palm będzie ich wierność tradycji, dlatego nie będą oceniane takie, do których wykonania zostaną wykorzystane elementy z tworzyw sztucznych. Podobnie dyskwalifikowane będą te, w których wykorzystano rośliny chronione. Na ocenę nie ma za to wpływu wielkość palmy.
Nie są ocenianie według wielkości, chociaż niektóre sięgają kilku metrów. My zwracamy uwagę na ich tradycyjny wygląd, a więc w oparciu o kwiaty, zasuszone zboża czy elementy bibuły
- wyjaśnia Dorota Łapiak.
Patronat nad konkursem objął ordynariusz diecezji drohiczyńskiej bp Tadeusz Pikus, a jednym z warunków konkursu jest udział wykonawców ze swoimi pracami w procesji Niedzieli Palmowej (25.03) w kościele Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.
W Kościele katolickim oraz w prawosławnym w niedzielę (09.04) święci się palmy wielkanocne. Niedzielę Palmową ustanowiono na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy.
Ponad pół tysiąca palm ocenili jurorzy w Konkursie na Palmę Wielkanocną, który organizuje Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka.
Około 130 wystawców, również z Białorusi i Litwy, wzięło udział w jarmarku wielkanocnym zorganizowanym w niedzielę (02.04) w Białymstoku. W centrum miasta stanęły stragany m.in. z palmami, pisankami i przysmakami kuchni regionalnej. Jarmark odwiedziło kilka tysięcy osób.