Radio Białystok | Wiadomości | Niedziela Palmowa - rozpoczyna się Wielki Tydzień
W Kościele katolickim oraz w prawosławnym w niedzielę (09.04) święci się palmy wielkanocne. Niedzielę Palmową ustanowiono na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy.
Niedziela Palmowa w Kościele katolickim
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. To czas przygotowania duchowego do świąt. Czas wyciszenia, skupienia i przeżywania męki Chrystusa.
Wierni przynoszą do kościołów palmy wielkanocne, które tradycyjne przygotowywane są z gałązek wierzby (albo plecione z suszonych traw) symbolizującej zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Palmy są często przyozdabiane m.in. kwiatami i wstążkami.
Poświęcone palmy wierni zanoszą do domów i zawieszają najczęściej pod krzyżem. Z jednej strony ma to przypominać zwycięstwo Chrystusa, a z drugiej wypraszać Boże błogosławieństwo dla domowników.
Popiół z palm w następnym roku będzie poświęcony i użyty w obrzędzie Środy Popielcowej.
Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza.
Również w cerkwiach święci się gałązki wierzby
Również prawosławni obchodzą Niedzielę Palmową. Z tej okazji w cerkwiach święci się gałązki wierzby.
Idąc do cerkwi wierni zabierają ze sobą własnoręcznie robione palemki - gałązki wierzby ozdobione kwiatami i wstążeczkami. Według biblijnego przekazu gałązkami palmowymi ludzie witali Jezusa u bram Jerozolimy przed jego ukrzyżowaniem.
Poświęcone w cerkwi palemki przynosi się do domu i umieszcza za ikoną. Po roku zastępują je nowe palemki. Starych się nie wyrzuca, najlepiej je zakopać lub spalić. Według tradycji, poświęconymi palemkami uderza się delikatnie domowników, co ma symbolizować zdrowie i pomyślność, dodając przy tym "wierzba bije, nie zabije, za tydzień Wielkanoc".
W białostockim soborze św. Mikołaja św. liturgię celebrował arcybiskup białostocko-gdański Jakub.