Radio Białystok | Wiadomości | Przedłużony przetarg na przebudowę wlotu od strony Warszawy
Miasto Białystok potrzebuje więcej czasu, by udzielić odpowiedzi na pytania zadawane przez potencjalnych wykonawców.
Termin składania ofert w przetargu na inwestycję na drodze wlotowej od strony Warszawy przesunięto o blisko trzy tygodnie, do 9 marca - wynika z informacji zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Chodzi o rozbudowę ul. Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) i Alei Jana Pawła II; miasto po raz czwarty próbuje znaleźć wykonawcę tej inwestycji. Trzy wcześniejsze przetargi były unieważniane z powodu zbyt wysokich cen proponowanych przez wykonawców.
Inwestycja jest potrzebna, by można było połączyć - budowaną od ubiegłego roku - Trasę Niepodległości, czyli tzw. śródmiejską obwodnicę, z drogą ekspresową S8.
Ulica NSZ ma być przebudowana tak, by była dwujezdniowa, miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę, ma być też duże skrzyżowanie z Jana Pawła II. We wcześniejszych projektach skrzyżowanie było dwupoziomowe; teraz w przetargu jest zapis o rozwiązaniu jednopoziomowym z budową centralnej wyspy bez tunelu, który miał być pod nią prowadzony.
Takie rozwiązanie na obniżyć koszty całej inwestycji. Jej wartość miasto szacuje na 60,8 mln zł netto. Część pieniędzy, to dofinansowanie unijne.
Przebudowany odcinek ulicy Narodowych Sił Zbrojnych i Alei Jana Pawła II ma się połączyć z Trasą Niepodległości, która ma być gotowa do końca 2018 roku i zapewnić sprawny przejazd przez Białystok, z ominięciem centrum, od zachodniej strony.
Łączny koszt jej budowy przekracza 350 mln zł. To obecnie największa inwestycja drogowa w mieście.
Władze Białegostoku ogłosiły kolejny przetarg na ważną inwestycję na drodze wlotowej od strony Warszawy; pozwoli ona m.in. połączyć budowaną Trasę Niepodległości, czyli tzw. śródmiejską obwodnicę, z drogą ekspresową S8.
Albo poszukiwanie dodatkowych około 50 milionów złotych, albo unieważnienie przetargu. Nad wyborem jednego z tych rozwiązań zastanawiają się białostoccy urzędnicy. Chodzi o budowę fragmentu Trasy Niepodległości.
Zgłosiła się jedna firma i chce dwa razy więcej pieniędzy niż zaplanowali na ten cel urzędnicy. Swoją pracę wycenia na prawie 100 milionów złotych. Chodzi o trzeci i ostatni odcinek Trasy Niepodległości w Białymstoku, czyli rozbudowę ulicy Narodowych Sił Zbrojnych i Alei Jana Pawła II.