Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 120 studentów zgłosiło się do programu pilotażowego "Legia Akademicka"
To zajęcia tylko dla ochotników zainteresowanych wojskowością. Na Politechnice Białostockiej rozpoczął się w sobotę (17.02) pilotażowy program "Legia Akademicka".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Takie zajęcia to obowiązek - mówią uczestnicy
To pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej na szkolenia studentów: teoretyczne i praktyczne. Do programu zgłosiło się ok. 120 studentów. Część z nich uważa, że takie zajęcia to dla nich obowiązek.
Każdy dojrzały, dorosły mężczyzna powinien, po pierwsze: potrafić strzelać, po drugie: wiedzieć do kogo strzelać
- mówi jeden z uczestników.
Na zajęcia na Politechnice Białostockiej w większości chodzą studenci tej uczelni, ale są również z innych białostockich uczelni.
Program daje nowe możliwości zawodowe
Rzeczniczka Politechniki Białostockiej Dorota Sawicka mówi, że uczelnia wcześniej konsultowała pomysł organizacji takich spotkań z samorządem studenckim i po pozytywnej odpowiedzi zdecydowała się to zrobić.
Z drugiej strony, zawsze staramy się być otwarci na inicjatywy, które poszerzają możliwości rozwoju kompetencji naszych studentów. Dla pewnej grupy naszych studentów połączenie kompetencji inżynierskich i wiedzy związanej z obronnością może otwierać ścieżkę kariery
- tłumaczy Dorota Sawicka.
Kapitan Jerzy Bołtryk z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku mówi, że część teoretyczną prowadzą uczelnie. Dopiero potem będzie można ich powołać na ćwiczenia wakacyjne. Będą one prowadzona na poligonach i w jednostkach wojskowych. Zakończą się egzaminem i przysięgą, po której zostaną żołnierzami rezerwy.
W naszym regionie podobne zajęcia będą jeszcze na Uniwersytecie w Białymstoku.
W całej Polsce do pilotażowego programu "Legii Akademickiej" zgłosiło się ok. 60 uczelni.
Więcej informacji nt. programu jest na stronie portalu Wojska Polskiego.
Strzelają, czołgają się w śniegu i uczą się jak złożyć karabin. Uczniowie klas mundurowych z suwalskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego raz w miesiącu, nie zważając na pogodę, ćwiczą na poligonie.
Koszt dwóch turnusów rehabilitacyjnych 5-letniej dziewczynki pokryje zbiórka jaką urządzono w czasie pierwszego Oficerskiego Balu Charytatywnego w Suwałkach. Mundurowi z różnych służb w czasie licytacji przedmiotów nazbierali 12 tysięcy złotych, które wesprą leczenie Zosi Szturgulewskiej.
Za sobą mają 16-dniowe szkolenie podstawowe. Kolejni ochotnicy z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli wojskową przysięgę.