Radio Białystok | Wiadomości | Kolejni ochotnicy złożyli przysięgę do Wojsk Obrony Terytorialnej
Za sobą mają 16-dniowe szkolenie podstawowe. Kolejni ochotnicy z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli wojskową przysięgę.
Mariusz Błaszczak: zadaniem żołnierzy WOT jest służenie Polsce i wspieranie społeczności lokalnej
Zadaniem żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest służenie Polsce, Polakom oraz wspieranie społeczności lokalnej - mówił w niedzielę (4.02) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Siemiatyczach, gdzie odbyła się przysięga ochotników do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Uroczystość odbyła się na placu przed starostwem w Siemiatyczach, wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, a także rodziny żołnierzy. Przysięgę złożyło ok. 50 ochotników do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. brygady Władysława Liniarskiego ps. Mścisław.
Przysięga "to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu żołnierza"
Obecny na uroczystości szef MON Mariusz Błaszczak mówił do żołnierzy, że przysięga "to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu żołnierza". "Przysięga to wielkie zobowiązanie" - dodał. Minister powiedział, że żołnierze WOT wraz z zaangażowaniem sojuszniczym i programem modernizacyjnym "stanowią o potencjale obronnym Polski, budując siłę Polski".
Wasze zadanie, podstawowe zadanie to stanie na straży bezpieczeństwa Polski i Polaków - powiedział Mariusz Błaszczak.
Dodał, że ze względu na charakter rodzaju sił zbrojnych, w którym służą żołnierze, to ich zadaniem jest także wspieranie społeczności lokalnej, usuwanie skutków klęsk żywiołowych. "Na co dzień będziecie także ściśle współpracować z administracją lokalną, będziecie ściśle współpracować z Państwową Strażą Pożarną, z ochotniczymi strażami pożarnymi i z polską policją" - mówił minister.
Mariusz Błaszczak przypomniał, że Pierwsza Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej odwołuje się - poprzez osobę patrona - do tradycji Armii Krajowej. Mariusz Błaszczak podziękował ochotnikom za przystąpienie do służby w WOT i ich rodzinom za wychowanie "w duchu miłości ojczyzny".
Przysięga w Sejnach
Druga uroczystość przysięgi ochotników do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się na Placu Dominikańskim w Sejnach o 14:45. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych oraz rodziny żołnierzy. Przysięgę oglądało kilkuset mieszkańców miasteczka.
Cieszymy się, że kolejny batalion składa przysięgę właśnie w Sejnach, w miejscu, gdzie bezpieczeństwo jest szczególnie cenione. To tutaj jest przesmyk suwalski. To z tego kierunku może przyjść, choć mamy nadzieję, że nigdy nie przyjdzie, największe i realne zagrożenie - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.
Przesmyk suwalski lub korytarz suwalski to pojęcie w terminologii NATO. Dotyczy terenu obejmującego Suwalszczyznę, Augustów i Sejny. Przesmyk stanowi połączenie terytorium państw bałtyckich z Polską i resztą państw NATO oraz rozdziela terytorium obwodu kaliningradzkiego i Białorusi. Według armii USA region ten należy do potencjalnie najbardziej zapalnych punktów w Europie.
My chcemy pokoju. Historia nas uczy, że aby być bezpiecznym państwem, trzeba mieć własne siły obronne i realne sojusze. Mamy bezpieczeństwo, które wynika z obecności Polski w Pakcie Północnoatlantyckim. To bezpieczeństwo zostało wzmocnione przez stacjonowanie w Polsce wojsk NATO z udziałem wojsk amerykańskich. Musimy jednak wnosić własny wkład do tego sojuszu, dlatego budowa Wojsk Obrony Terytorialnej jest jednym z bardziej odpowiedzialnych zadań - powiedział Jarosław Zieliński.
Jak poinformował dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła, w tym roku liczebność WOT ma zwiększyć się do ok. 16 tysięcy żołnierzy. W województwie podlaskim ma być ich 1,8 tys.
Zdaniem Wiesława Kukuły, nie ma problemu z ochotnikami i kandydatami do Wojsk Obrony Terytorialnej.
Największym wyzwaniem jest infrastruktura szkoleniowa. Brak tej infrastruktury ogranicza tempo rozwoju formacji, ale to ograniczenie nie ma wpływu na zakładane przez nas plany - powiedział Wiesław Kukuła.
1. Podlaska Brygada liczy teraz ponad 1,5 tys. żołnierzy. W pierwszym kwartale tego roku powiększy się o 230 ochotników.
Kim są terytorialsi?
Jak wynika z informacji dowództwa WOT, terytorialsi są lepiej wykształceni, niż żołnierze podobnych formacji innych państw. 1/3 ma wyższe wykształcenie, większość dobrą pracę, a co piąty planuje przejście do służby zawodowej. Mniej niż się spodziewano jest bezrobotnych - takich kandydatów jest niecałe 9 proc.
Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych.
W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych.