Radio Białystok | Wiadomości | Kto zapłaci podatek VAT w związku z montażem solarów? Mieszkańcy czy władze gminy?
Niektórzy wstrzymują się z inwestycjami, inni już je wykonali, ale wciąż nie rozliczyli się z Urzędem Marszałkowskim.
Ponad 60 podlaskich samorządów gminnych czeka na korzystne rozwiązania prawne związane z montażem solarów czy fotowoltaiki na domach mieszkańców.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Rozwoju wydało interpretację przepisów podatkowych, zgodnie z którą od dotacji unijnej na budowę instalacji odnawialnych źródeł energii też trzeba zapłacić podatek VAT. Na to samorządy nie były przygotowane. Umowy z Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie inwestycji podpisały, ale nie uwzględniły podatku VAT od dotacji. Czy teraz mają go zapłacić mieszkańcy czy władze gminy?
W wielu miejscowościach urządzenia zainstalowano zanim pojawiła się interpretacja przepisów podatkowych.
Problem opłacenia VAT-u od unijnej dotacji na budowę instalacji odnawialnych źródeł energii dotyczy całego kraju, w tym w Podlaskiem około 7 tysięcy mieszkańców.
Władze gmin w naszym regionie nie rozliczyły jeszcze inwestycji wartych 90 milionów złotych.
Ten projekt to szansa na dofinansowanie instalacji do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Może z niego skorzystać ponad dwa i pół tysiąca gospodarstw domowych w naszym województwie.
6,6 mln zł będzie kosztował montaż blisko 680 instalacji kolektorów słonecznych na domach mieszkańców w kilku nadbużańskich gminach. W piątek (26.01) w Siemiatyczach podpisano umowy w tej sprawie.
Przebudowa plaży, rewitalizacja parku czy montaż ekologicznych urządzeń to główne inwestycje zaplanowane w budżecie Goniądza na 2018 rok.
Na prawie 5 tysiącach podlaskich domów, z dużym dofinansowaniem z Unii Europejskiej, zamontowane będą solary i panele fotowoltaiczne.