Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie samorządy starają się o pieniądze na odnawialne źródła energii
Ten projekt to szansa na dofinansowanie instalacji do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Może z niego skorzystać ponad dwa i pół tysiąca gospodarstw domowych w naszym województwie.
Samorządowcy łączą siły, żeby skorzystać z dofinansowania z tzw. funduszy szwajcarskich.
Żeby liczyć się w rywalizacji o te środki, musimy skupić większą ilość samorządów we wspólnym działaniu. Mamy w tej chwili 20 samorządów, każdy z nich wstępnie zadeklarował około 100-150 beneficjentów ostatecznych, czyli gospodarstw domowych zainteresowanych trzema typami odnawialnych źródeł energii. To co znamy: solary i fotowoltaika, ale kluczową tutaj rzeczą, której do tej pory nie było są pompy ciepła - mówi burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński.
W ramach tego projektu mieszkańcy musieliby pokryć tylko kilkanaście procent kosztów.
W Szczuczynie można zgłaszać się do urzędu miasta do 9 lutego. Podobne terminy są w innych samorządach. Dlatego warto sprawdzić na stronie internetowej gminy, w której mieszkamy, czy także bierze udział w tym projekcie.
6,6 mln zł będzie kosztował montaż blisko 680 instalacji kolektorów słonecznych na domach mieszkańców w kilku nadbużańskich gminach. W piątek (26.01) w Siemiatyczach podpisano umowy w tej sprawie.
Przebudowa plaży, rewitalizacja parku czy montaż ekologicznych urządzeń to główne inwestycje zaplanowane w budżecie Goniądza na 2018 rok.
Podlaskie gminy Gródek, Michałowo i Zabudów będą współpracować na rzecz rozwoju energetycznego w ramach lokalnego klastra energii. We wtorek (11.07) w Michałowie podpisano list intencyjny w tej sprawie.