Radio Białystok | Wiadomości | O dwa tygodnie przesunięto przetarg na stan surowy Muzeum Sybiru
Do 16 lutego miasto Białystok przesunęło termin składania ofert w przetargu na stan surowy powstającego Muzeum Pamięci Sybiru.
Oferty miały być składane do 2 lutego, ale termin przesunięto ze względu na dużą liczbę pytań składanych przez potencjalnych zainteresowanych dotyczących Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia w tym przetargu - poinformowała Agnieszka Błachowska z biura prasowego prezydenta Białegostoku.
To drugi przetarg związany z budową Muzeum Pamięci Sybiru
Przetarg na stan surowy Muzeum Pamięci Sybiru miasto ogłosiło w grudniu 2017 r. To drugie postępowanie, bo pierwszy przetarg unieważniono w październiku. Miasto odrzuciło wszystkie trzy złożone oferty, bo - jak wtedy informowało - były w nich błędy, ponadto w dwóch wypadkach zaproponowane ceny uznano za rażąco niskie.
Miasto podaje w przetargowym ogłoszeniu, że wartość zamówienia - bez podatku VAT - to 37,4 mln zł. Chodzi o rozbudowę, przebudowę i nadbudowę - ze zmianą sposobu użytkowania, z rozbiórką bocznicy kolejowej i budową niezbędnej infrastruktury technicznej - obiektów przy ul. Węglowej, gdzie ma powstać siedziba Muzeum.
Prace obejmą przebudowę istniejącego magazynu
Jak wcześniej informowało miasto, na potrzeby ekspozycji ma być przebudowany magazyn o powierzchni ok. 3,1 tys. m kw., a nowa wybudowana część o powierzchni ok. 2,4 tys. m kw. będzie służyć za zaplecze techniczno-administracyjne muzeum.
Powstające Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku będzie ogólnopolską placówką zajmującą się m.in. tematyką wywózek Polaków na Wschód. Władze miasta liczą, że obiekt uda się zbudować i wyposażyć w latach 2018-2019. Obecnie muzeum ma siedzibę tymczasową, trwają prace nad tworzeniem kolekcji.
Upowszechnianiu wiedzy o losach Polaków zesłanych i deportowanych w głąb Rosji, a także informowaniu o inicjatywach Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku ma służyć nowe wydawnictwo instytucji - magazyn "Sybir". Publikacja ma trafić m.in. do szkół w mieście i bibliotek w regionie.
Władze Białegostoku znów poszukują wykonawcy stanu surowego Muzeum Pamięci Sybiru. W październiku unieważniły pierwszy przetarg na ten etap inwestycji, odrzucając wówczas wszystkie trzy oferty - były w nich błędy, a w dwóch także ceny uznano za rażąco niskie.
O ważnej roli religii w życiu Polaków zesłanych w głąb Rosji opowiada otwarta w środę (13.12) wystawa "Mój Bóg był cierpliwy..." w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Prezentowane są sybirackie pamiątki, m.in. modlitewniki, różańce i obrazki ze świętymi.
Prawie 6,8 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma powstające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru na stworzenie stałej wystawy i zakup wyposażenia. Na razie placówka nie ma jeszcze docelowej siedziby; w październiku unieważniono przetarg, niedługo ma być ogłoszony kolejny.
Po trzech miesiącach badania ofert, władze Białegostoku unieważniły przetarg na budowę stanu surowego Muzeum Pamięci Sybiru. Odrzucono wszystkie trzy oferty; były w nich błędy, a w dwóch także ceny uznano za rażąco niskie. Nowy przetarg ma zostać ogłoszony w możliwie najszybszym czasie.