Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy lekarze jako pierwsi w Polsce monitorują pacjentów wykonujących dializę
To ułatwia życie osobom z chorymi nerkami, które muszą być dializowane. Białostoccy lekarze jako pierwsi w Polsce testują system informatyczny, dzięki któremu na bieżąco monitorują pacjenta, który w domu sam wykonuje sobie dializę otrzewnową.
Chory wieczorem podłącza się do urządzenia, podczas gdy śpi maszyna go dializuje, a pacjent ma cały dzień do swojej dyspozycji. Lekarze natomiast on-line mogą kontrolować i sprawdzać, czy dializa automatyczna wykonywana w domu przebiega prawidłowo.
System testuje I Klinika Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
Na 47 dializowanych otrzewnowo pacjentów, 10 jest monitorowanych on-line. Najstarszy ma ponad 90 lat, a najmłodszy 24.
O najważniejszych czynnikach decydujących o jakości i długości życia osób w starszym wieku mówić będzie w tym wydaniu "Szlachetnego zdrowia" prof. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
W Polsce jest wciąż za mało dawców tkanek czy narządów do przeszczepu, a diagnoza tej sytuacji jest złożona - mówiono w piątek (26.01) w Białymstoku na spotkaniu u wojewody podlaskiego nt. postaw wobec donacji narządów.
Rozbudowa białostockiego szpitala miejskiego będzie kosztować ponad 9,2 mln zł. Władze miasta rozstrzygnęły przetarg na tę inwestycję.
Zapas jest w przypadku dwóch z ośmiu grup krwi. Stąd apel do dawców - szczególnie tych z ujemną grupą, by zgłaszali się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.