Radio Białystok | Wiadomości | Dłonie trzymające znak Polski Walczącej – powstanie pomnik upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej
autor: Tomasz Kubaszewski
Prawdopodobnie już w czerwcu Suwałki, jako pierwsze miasto w Polsce, będą miały pomnik ofiar obławy augustowskiej.
Decyzja zapadła podczas spotkania pomysłodawców - przedstawicieli Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. z suwalskimi radnymi. Jak mówi rzecznik prasowy ratusza - Kamil Sznel, sprawa jest przesądzona.
Na najbliższej sesji suwalscy radni pochylą się nad projektem uchwały dotyczącej lokalizacji pomnika u zbiegu ulic Armii Krajowej i Reja. Niedawno odbyło się zebranie przewodniczących klubów dotyczące tej kwestii. Każdy z nich odniósł się do pomysłu pozytywnie, myślę więc, że głosowanie na sesji przyniesie jednogłośny wynik - mówi Kamil Sznel.
Blisko czterometrowy pomnik będzie kosztował ok 300 tys. zł
Blisko czterometrowy pomnik, to dwie dłonie trzymające znak Polski Walczącej, oplecione drutem kolczastym. Monument, którego autorką jest architekt z Gdyni Aleksandra Cwilewicz, zostanie wykonany z brązu i ustawiony na granitowym cokole.
Jak mówi ks. Stanisław Wysocki prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, szacowany koszt wyniesie 300 tys. zł.
Miasto zapewniło wcześniej 100 tys. zł. Natomiast związek już zwrócił się z prośbą do poszczególnych podmiotów i teraz oczekujemy na odpowiedzi. Chodzi nam zwłaszcza o spółki Skarbu Państwa - dodaje ks. Stanisław Wysocki.
Ksiądz ma nadzieję, że odpowiedzi te będą pozytywne i pomnik pojawi się już w czerwcu.
Tytuł "Świadka Historii" odebrało w czwartek (07.12) sześciu laureatów z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Wyróżnienia wręczono podczas gali w Oddziale IPN w Białymstoku.
Pierwszy w Suwałkach pomnik upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej powstanie w mieście w przyszłym roku. Zamiast planowanej wcześniej instalacji przestrzennej, będzie to blisko 4-metrowy monument z brązu.
Mszą świętą i otwarciem wystawy historycznej mieszkańcy Sejn upamiętnili 78. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego.
To będzie niezwykła podróż i lekcja historii. Od wtorku (1.08) do końca sierpnia nasi reporterzy będą podróżować po regionie i odwiedzać miejsca, które zapisały się w pamięci wielu mieszkańców.