Radio Białystok | Wiadomości | W Suwałkach powstanie pomnik upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej
autor: Tomasz Kubaszewski
Pierwszy w Suwałkach pomnik upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej powstanie w mieście w przyszłym roku. Zamiast planowanej wcześniej instalacji przestrzennej, będzie to blisko 4-metrowy monument z brązu.
- To są wydobywające się z ziemi dłonie, oplecione drutem kolczastym, trzymające znak Polski Walczącej. Całość jest umieszczona na granitowym cokole - mówi prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej ksiądz Stanisław Wysocki.
O upamiętnienie w Suwałkach setek ludzi aresztowanych i zamordowanych przez NKWD i UB w lipcu 1945 roku członkowie związku zabiegają od paru lat. Jeszcze niedawno na Rondzie Ofiar Obławy Augustowskiej miała stanąć przestrzenna instalacja. Okazało się jednak, że jej wykonanie stwarza wiele problemów technicznych. Trzeba było więc poszukać innego projektu. Autorką monumentu z brązu jest architekt z Gdyni - Aleksandra Cwilewicz.
Wstępny koszt inwestycji to 300 tys. złotych. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz mówi, że w przyszłorocznym budżecie miasto zapewnia 100 tys. zł na ten cel. Resztę ma znaleźć związek. Ksiądz Wysocki liczy na to, że część kosztów pomnika pokryje Instytut Pamięci Narodowej.
Pomnik w Suwałkach powinien być gotowy przed 12 lipca, czyli Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
W Sokółce odsłonięto w poniedziałek (16.10) tablicę upamiętniającą ofiary obławy augustowskiej z lipca 1945 roku. Śledztwo w sprawie obławy, która objęła też mieszkańców powiatu sokólskiego, wciąż prowadzi IPN; przede wszystkim szuka miejsc pochówku ofiar.
To do dziś jedna z największych, wciąż niewyjaśnionych zbrodni popełnionych na Polakach już po zakończeniu II wojny światowej. W Gibach, przy Pomniku-Krzyżu poświęconym ofiarom odbyły się w niedzielę (16.07) uroczystości związane z 72. rocznicą Obławy Augustowskiej.
266 dębowych krzyży stanęło w Gibach na wzgórzu, gdzie od lat są organizowane uroczystości rocznicowe związane z uczczeniem ofiar Obławy Augustowskiej, w której w 1945 roku zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego.