Radio Białystok | Wiadomości | Potomkowie Zygmunta Glogera proszą ministra kultury o pomoc w sprawie sporu z białostockim browarem
Potomkowie Zygmunta Glogera próbują dochodzić swoich praw wobec białostockiego browaru - o interwencję proszą ministra kultury.
Zarzucają firmie bezprawne wykorzystanie nazwiska znanego etnografa jako markę piwa. To ich zdaniem godzi w dobre imię przodka, który był znanym etnografem. Dotychczasowe działania zmuszające firmę do zmiany nazwy okazały się bezskuteczne, stąd prośba o interwencję resortu kultury – mówi prawnuczka Zygmunta Glogera Magdalena Zawidzka.
Pismo w tej sprawie trafiło do Ministerstwa Kultury pod koniec listopada. Rodzina na razie nie uzyskała na nie odpowiedzi. Pytany o to minister kultury profesor Piotr Gliński przyznaje, że tego typu sprawy wymagają pewnego uregulowania, a sam resort raczej nie włącza się w bezpośrednie rozwiązywanie sporów, bo te powinny rozstrzygać sądy.
Rodzina podkreśla, ze nie zmierza do wytoczenia procesu sądowego białostockiej spółce w celu uzyskania odszkodowania. Domagają się jedynie zaprzestania wykorzystywania nazwiska przodka.
Nie podoba im się, że właściciele firmy nie widzą problemu w jawnym odwoływaniu się do tradycji, z którą nie mają nic wspólnego. Potomkowie cenionego etnografa Zygmunta Glogera próbują dochodzić swoich praw wobec jednego z białostockich browarów rzemieślniczych.
Dziekan wydziału filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku prof. Jarosław Ławski i dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu Dorota Łapiak odebrali w piątek (20.10) Nagrody i Medale im. Zygmunta Glogera.