Radio Białystok | Wiadomości | Odsłonięto tablicę upamiętniającą solidarność białostoczan z narodem węgierskim

Odsłonięto tablicę upamiętniającą solidarność białostoczan z narodem węgierskim

19.12.2017, 15:58, akt. 16:07

W Białymstoku odsłonięto we wtorek (19.12) tablicę upamiętniającą solidarność mieszkańców z narodem węgierskim w 1956 roku. W mieście odbyły się wtedy akcje poparcia dążeń wolnościowych Węgrów, zbiórki krwi i pomocy materialnej. Pamiątkową tablicę ufundował węgierski rząd.

W Białymstoku odsłonięto tablicę wdzięczności Węgrów za solidarność z nimi w 1956 roku, fot. Ryszard Minko
W Białymstoku odsłonięto tablicę wdzięczności Węgrów za solidarność z nimi w 1956 roku, fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
W Białymstoku odsłonięto tablicę wdzięczności Węgrów za solidarność z nimi w 1956 roku - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tablicę odsłonięto na budynku Archiwum Państwowego

Tablicę odsłonięto na budynku Archiwum Państwowego przy Rynku Kościuszki w centrum miasta. Napis po polsku i węgiersku głosi, że to dowód wdzięczności dla mieszkańców Białostocczyzny za solidarność, przyjaźń i wsparcie Węgrów w walce o wolność w 1956 roku.

Głównym organizatorem był Region Podlaski NSZZ Solidarność i ambasada Węgier w Polsce, we współpracy m.in. z wojewodą podlaskim, marszałkiem regionu i prezydentem Białegostoku.

Niech ta tablica upamiętnia historię, która splotła dzieje braterskich narodów i przypomina kolejnym pokoleniom o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w 1956 roku

- mówił przewodniczący podlaskiej "S" Józef Mozolewski.

Uroczystość poprzedziła konferencja historyczna

Uroczystość poprzedziła konferencja historyczna w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim poświęcona powstaniu węgierskiemu 1956 roku i pomocy udzielanej wtedy Węgrom przez Polaków.

- Nigdy nie zapomnimy wam, że podczas rewolucji i po rewolucji, najwięcej pomocy, żywności oraz krwi dostaliśmy właśnie z Polski - podkreślała w swoim wystąpieniu ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovacs.

- Polska krew pomnażała się w budapesztańskich rodzinach i to jest piękny symbol, że w budapesztańczykach, przez tę solidarność, płynie polska krew - dodała ambasador Kovacs.

Mówiła też, że solidarność okazana Węgrom przez Polaków w 1956 r. i Polakom przez Węgrów w stanie wojennym w Polsce musi być nadal przekazywana tym, którzy "są bardziej potrzebujący, niż my". Zwracając się do uczniów, którzy wzięli udział w spotkaniu, przypominała historię dobrych relacji polsko-węgierskich, sięgając jeszcze do XIX wieku, mówiła że przez lata łączy oba narody "miłość i interes". - Bardzo proszę młodzież, żeby pielęgnowała te dwie "nogi" naszej przyjaźni - powiedziała.

Wystawa IPN "1956: Polska-Węgry. Historia i pamięć"

W Urzędzie Wojewódzkim, można też było zobaczyć wystawę IPN "1956: Polska-Węgry. Historia i pamięć". Archiwum Państwowe wspólnie z białostockim magistratem wydało ulotkę informującą o wydarzeniach w mieście w związku z rewolucją węgierską w 1956 roku.

Jak wynika z zamieszczonych tam informacji, 24 października 1956 r. na dziedzińcu Pałacu Branickich zebrało się ok. 15 tys. osób, by posłuchać wystąpienia radiowego Władysława Gomułki. Pojawiły się hasła liberalizacji ustroju i poprawy warunków życia. Część uczestników udała się potem w manifestacji, przez centrum miasta, do kościoła św. Rocha. Manifestanci nieśli, oprócz polskich, również flagę węgierską.

Na wieść o starciach i ofiarach, w mieście rozpoczęła się zbiórka darów i krwi; pieniądze zbierano np. przed Archiwum Państwowym. W ulotce jest zamieszczone zdjęcie wykonane w tym miejscu w listopadzie 1956 roku.

Po podsumowaniu akcji okazało się, że mieszkańcy Białostocczyzny zebrali w sumie ok. 387 tys. zł, kilka ton żywności, leki oraz 47 litrów krwi; był to ósmy wynik w kraju. -Białostoczanie okazali się ofiarni. Może miało na to wpływ też to, że pamiętali okupację sowiecką. Minęło przecież niewiele lat od tego, co działo się tutaj w okresie II wojny światowej - powiedział dyr. Archiwum Państwowego w Białymstoku Marek Kietliński.

Powstanie węgierskie w 1956 roku

Powstanie węgierskie, nazywane również rewolucją węgierską, wybuchło 23 października 1956 roku. Jego uczestnicy domagali się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich oraz pełnej niezależności od ZSRR. W trakcie powstania rząd premiera Imre Nagya anulował system jednopartyjny i ogłosił wystąpienie Węgier z Układu Warszawskiego.

Rozpoczęta 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła powstanie. Władzę na Węgrzech przejął wówczas marionetkowy rząd Janosa Kadara.

Represje wobec uczestników węgierskiego powstania trwały jeszcze długo po ostatecznym zdławieniu wolnościowego zrywu. W czasie walk zginęło ok. 2,7 tys. osób. Po upadku powstania ponad 200 tys. ludzi uciekło na Zachód; kilkaset osób stracono i tysiące uwięziono.

Podczas rewolucji oraz w następnych miesiącach Polacy przekazali na Węgry pomoc wartości blisko 2 mln dolarów (według obecnych cen około 17,5 mln dolarów). Oddali też ok. 800 litrów krwi.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Józef Mozolewski i Marek Kietliński

19.12.2017, 08:30

- Białostoczanie byli też ofiarni, bo zebrali 47 litrów krwi i ponad 380 000 zł ówczesnych złotych, była to też żywność i leki, to co było Węgrom wtedy bardzo niezbędne - podkreśla Marek Kietliński.


Pamiątkowa tablica w Białymstoku przypomni o pomocy dla Węgrów w 1956 roku

25.06.2017, 07:03

Na budynku Archiwum Państwowego w Białymstoku zawiśnie pamiątkowa tablica upamiętniająca pomoc białostoczan dla Węgrów w 1956 roku.





ZNAJDŹ NAS












W Białymstoku przywitano rok 2025, 1.01.2025, fot. Renata Reda
REGION
1.01.2025, 07:43, akt. 07:44

Spokojna sylwestrowa noc w Podlaskiem








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok