Radio Białystok | Wiadomości | Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy
Te umiejętności są niezwykle ważne, bo mogą decydować o czyimś życiu. Udzielanie pierwszej pomocy ćwiczyli w czwartek (23.11) funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Po raz pierwszy zorganizowali Mistrzostwa Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W zawodach wystartowało 10 trzyosobowych drużyn. Jedno z zadań polegało na pomocy dziecku, które przestało oddychać. Pozostałe zadania dotyczyły m.in. udzielenia pomocy osobie, która spadła z wysokości czy została ranna w wypadku komunikacyjnym.
Ratownik medyczny z POSG Zbigniew Sobiesiak mówi, że bezwzględnie powinniśmy pomóc osobie, która leży np. na ulicy.
Jeśli spotkamy osobę, która jest nieprzytomna, nieoddycha to przede wszystkim powinniśmy do niej podejść i nie bać się. Trzeba ją potrząsnąć za ramię, zapytać czy potrzebuje naszej pomocy - mówi Zbigniew Sobiesiak.
Ważne, żeby wezwać też pogotowie ratunkowe i sprawdzić, czy osoba ma drożne drogi oddechowe.
Rzeczniczka POSG major Katarzyna Zdanowicz mówi, że tylko w tym roku funkcjonariusze udzielali pierwszej przedmedycznej pomocy kilkadziesiąt razy. Mówi, że są to różne sytuacje: zasłabnięcie osoby starszej czy atak padaczki.
Rekordzista - tylko w 2018 roku - dzwonił do białostockiego centrum powiadamiania ratunkowego ponad 1800 razy. Teraz wszyscy, którzy dla żartu dzwonią i blokują numery alarmowe, np. 112, mogą być ukarani.
Po kilku tygodniach zajęć są bardziej odważne. 35 pań z Szumowa oficjalnie zakończyło kurs samoobrony i pierwszej pomocy.
Sprawdzać się będą w różnych sytuacjach, m.in. podczas wypadku samochodowego, napadu drgawek i zatrzymania krążenia.
Specjaliści są zgodni - pierwsza pomoc ratuje życie, jednak wciąż nie wszyscy wiedzą jak jej udzielić.