Radio Białystok | Wiadomości | Wszyscy, którzy dla żartu dzwonią i blokują numery alarmowe, mogą być ukarani

Wszyscy, którzy dla żartu dzwonią i blokują numery alarmowe, mogą być ukarani

autor: Wojciech Szubzda

21.11.2017, 06:00

Rekordzista - tylko w 2018 roku - dzwonił do białostockiego centrum powiadamiania ratunkowego ponad 1800 razy. Teraz wszyscy, którzy dla żartu dzwonią i blokują numery alarmowe, np. 112, mogą być ukarani.

Fot. PRB
Fot. PRB


0:00
0:00
Wszyscy, którzy dla żartu dzwonią i blokują numery alarmowe, mogą być ukarani - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowelizacja kodeksu wykroczeń

Grozi za to kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do wysokości 1500 złotych. Umożliwia to nowelizacja kodeksu wykroczeń.

Dotychczas w Kodeksie wykroczeń nie uwzględniano przypadków polegających na blokowaniu numerów alarmowych przez samo wykonywanie połączeń. Art. 66 tego kodeksu we wcześniejszej wersji mówił, że kto - chcąc wywołać niepotrzebną czynność - fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1,5 tys. zł. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1 tys. zł.

Nowelizacja uzupełniła ten przepis, dodając do niego zapis przewidujący, iż karom tym podlegał będzie również ten, "kto umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego".

Nowelizacja Kodeksu wykroczeń została zgłoszona przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Wiele osób dzwoni dla żartu

Teraz ponad połowa zgłoszeń do białostockiego centrum powiadomienia ratunkowego jest nieuzasadniona - mówi kierownik centrum Krzysztof Hryniewicki. Wiele osób dzwoni m.in. z prośbą o numer do pizzerii czy korporacji taksówkarskich.

Jedna z dzwoniących kobiet prosiła nawet operatora, żeby powiedział, że ją kocha.

Jeden z operatorów w białostockim centrum Piotr Hryniewicki mówi, że nie chodzi tu o komfort pracy samych operatorów. - Chodzi przede wszystkim o dobro osób, które faktycznie tej pomocy potrzebują. Żeby te osoby mogły bez żadnych problemów się dodzwonić - mówi.

W białostockim centrum powiadamiania ratunkowego na każdej zmianie pracuje od 6 do 12 operatorów. Zależy to m.in. od pory dnia i roku.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nie bądźmy obojętni wobec bezdomnych – apelują podlascy policjanci i strażnicy miejscy

13.11.2017, 15:55

Nie bądźmy obojętni - apelują policjanci i strażnicy miejscy. Jak mówią - nasz jeden telefon może uratować życie bezdomnemu.


Czy potrafimy udzielać pierwszej pomocy?

5.09.2017, 08:49

Specjaliści są zgodni - pierwsza pomoc ratuje życie, jednak wciąż nie wszyscy wiedzą jak jej udzielić.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok