Radio Białystok | Wiadomości | Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi dyskutowała o zwalczaniu ASF
Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi dyskutowała o zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń. Debacie przyglądali się rolnicy z terenów dotkniętym wirusem, który dziesiątkuje stada trzody chlewnej. Na terenie Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny stwierdzono 96 ognisk ASF.
Wiceminister rolnictwa Ewa Lech przypomniała o przyjętej przez rząd ustawie o zwalczaniu chorób zakaźnych, w tym ASF. Dotyczy ona intensyfikacji odstrzału sanitarnego dzików, roznoszących wirusa do gospodarstw, czy wzmocnienia nadzoru nad pracą kół łowieckich.
Po zachodniej stronie Wisły poziom zagęszczenia dzików w terenie nie może przekraczać jednego zwierzęcia na dwa kilometry kwadratowe. Odstrzał sanitarny prowadzony jest również na terenie parków narodowych, co umożliwia rządowa ustawa - dodał wiceminister środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski.
Do września w ramach odstrzału sanitarnego myśliwi odstrzelili niemal 3,5 tysiąca dzików na terenach zagrożonych występowaniem afrykańskiego pomoru świń.
82 rolników z terenów zagrożonych afrykańskim pomorem świń w Podlaskiem zrezygnowało już z hodowli trzody chlewnej.
Za 2-3 tygodnie będą wyniki analizy uwarunkowań prawnych i środowiskowych budowy ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej, które miałoby zapobiegać migracji dzików. Koszt budowy wyniesie 130 mln zł - poinformował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
Aby ograniczyć rozwój afrykańskiego pomoru świń, Ministerstwo Środowiska wprowadziło przepisy umożliwiające całoroczne polowanie na dziki w całym kraju.