Radio Białystok | Wiadomości | Nie bądźmy obojętni wobec bezdomnych – apelują podlascy policjanci i strażnicy miejscy
Nie bądźmy obojętni - apelują policjanci i strażnicy miejscy. Jak mówią - nasz jeden telefon może uratować życie bezdomnemu.
Białystok
Coraz niższe temperatury i padający pierwszy śnieg to trudny czas dla osób, które nie mają domów.
Kiedy widzimy osobę bezdomną, która potrzebuje pomocy powinniśmy dzwonić pod numery alarmowe: 112 lub 986 - mówi rzeczniczka Straży Miejskiej w Białymstoku Joanna Szerenos-Pawilcz.
Dodaje, że strażnicy próbują przekonać bezdomnych, że np. klatka schodowa czy piwnica to nie jest odpowiednie miejsce do mieszkania.
W ubiegłym roku Straż Miejska interweniowała ok. 2 600 razy
Straż Miejska w Białymstoku prowadzi akcję "Zimowy ratownik". Tylko w ubiegłym roku mieli ok. 2 600 interwencji, jeżeli chodzi o osoby bezdomne. Ponad 1200 razy odwieziono takie osoby do Izby Wytrzeźwień, 76 trafiło do ogrzewalni, a 45 przekazano załodze pogotowia ratunkowego.
W Białymstoku osoby bezdomne mogą korzystać z pomocy różnych instytucji. Największą jest noclegownia prowadzona przez Caritas Archidiecezji Białostockiej przy ul. Sienkiewicza. Są również m.in. ogrzewalnie przy ul. Grunwaldzkiej. Ciepłe posiłki bezdomni mogą zjeść np. w świetlicy Stowarzyszenia Eleos przy ul. Warszawskiej czy w Centrum Pomocy Caritas przy ul. Kolejowej.
Michał Gaweł z Caritas Archidiecezji Białostockiej zachęca do wspierania tych organizacji. Według niego - to lepszy pomysł, niż przekazywanie pieniędzy bezdomnym, bo jak uważa -część takich pieniędzy może być przeznaczonych na alkohol.
Według różnych szacunków w Białymstoku może być ok. pół tysiąca osób bezdomnych średnio w całym roku.
Suwałki
Będą patrolować pustostany, ogródki działkowe i wiaty śmietnikowe, wszystko po to, żeby pomóc bezdomnym przetrwać zimę. Studenci pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego wraz z suwalską policją i strażą miejską rozpoczną wkrótce akcję Studenckie Punkty Interwencyjne.
Już od kilku lat wspólne patrole pomagają osobom zagrożonym wychłodzeniem. W razie potrzeby studenci kierunków medycznych udzielają na miejscu pomocy w przypadku urazów, ran czy odmrożeń.
Nie bądźmy obojętni - apelują policjanci i strażnicy miejscy
Zima, to dla bezdomnych najtrudniejszy okres w roku, dlatego to ważne, żeby reagować, gdy widzimy osoby potrzebujące wsparcia - podkreśla koordynator akcji Beata Andruczyk z suwalskiej policji. Reagujmy także, jeśli w naszym otoczeniu mieszkają osoby starsze, samotne i nieporadne życiowo. Wystarczy takie przypadki zgłosić policji czy nawet na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.
W ramach działań Studenckich Punktów Interwencyjnych, oprócz patroli, przez całą zimę organizowane będą także specjalne warsztaty dla osób zagrożonych bezdomnością m.in więźniów i pacjentów oddziałów leczenia uzależnień.
Bezdomni i potrzebujący pomocy mogą przenocować, lub skorzystać z dłuższego pobytu w suwalskiej noclegowni. Przygotowano dla nich 20 miejsc wyjaśnia kierownik ośrodka Marzena Burzycka. Potrzebne jest tylko skierowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Na miejscu bezdomni otrzymują odzież, mogą się wykąpać, przygotować sobie ciepły posiłek czy skorzystać z pomocy lekarza. Chociaż do dyspozycji ośrodka jest jedynie 20 miejsc, to w razie konieczności, potrzebujący mogą skorzystać także z pomieszczeń Izby Wytrzeźwień. Nikt nie pozostanie bez pomocy - podkreśla Marzena Burzycka.
Ciepłe posiłki bezdomnym oferuje także jadłodajnia Caritasu przy konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach. Pomoc znajdą też w Ośrodku dla Bezdomnych i Najuboższych w Garbasie Drugim w gminie Filipów.
Rocznie, na pomoc potrzebującym Urząd Miasta w Suwałkach przeznacza około pół mln złotych.
Łomża
Ponad 30 miejsc dla osób bezdomnych przygotował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łomży. Część z nich jest dostępna w noclegowni, część w ogrzewalni - mówi zastępca dyrektora MOPS Anna Fabin.
Osoby, które chcą skorzystać z noclegowni muszą być trzeźwe. Osoby pod wpływem alkoholu mogą spędzić noc w ogrzewalni - dodaje Anna Fabin.
Noclegownia i ogrzewalnia przy ulicy Dwornej czynna jest od 13:00 do 11:00. W czasie Świąt Bożego Narodzenia i kiedy temperatura w dzień spadnie poniżej - 10 stopni Celsjusza - czynne będą cała dobę.