Radio Białystok | Wiadomości | Relikwie św. Nektariusza przez tydzień w Polsce – będą m.in. w Białymstoku, Supraślu i Zwierkach
W piątek (17.11) wieczorem do Polski przyjedzie delegacja greckiej Cerkwi z relikwiami św. Nektariusza z Eginy; tygodniową wizytę organizuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Główna jej część będzie w naszym regionie, gdzie mieszka najwięcej prawosławnych.
Od 17 do 23 listopada relikwie odwiedzą Warszawę, Białystok, Supraśl, Zwierki, Saki, Grabarkę, czyli najważniejsze w kraju cerkiewne sanktuarium oraz Stanisławowo.
Oddać hołd relikwiom będzie można nie tylko w świątyniach
Zgodnie z grecką praktyką, oddać hołd relikwiom będzie można nie tylko w świątyniach. Chodzi o to, by mieli taką możliwość również ci wierni, którzy do cerkwi przyjść nie mogą. Dlatego w programie wizyty jest również Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku oraz dwa prawosławne domy opieki: przy parafii w białostockich Dojlidach i w Stanisławowie.
Jeden z koordynatorów wizyty, proboszcz prawosławnej parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku ks. Marek Ławreszuk, zwraca uwagę na datę 22 listopada - przypada wtedy w Cerkwi dzień ku czci Nektariusza. W monasterze w Sakach jest jedyna w kraju świątynia pod wezwaniem św. Nektariusza i tam też odbędą się świąteczne uroczystości.
Cudotwórca z Eginy
Św. Nektariusz (Anastasios Kefalas) - metropolita Pentapolis, nazwany też cudotwórcą z Eginy, żył w latach 1846-1920. Pochodził z ubogiej rodziny z okolic Konstantynopola. Gdy miał 14 lat opuścił dom, by właśnie w Konstantynopolu kontynuować naukę. W 1866 roku wyjechał na wyspę Chios; tam przez siedem lat pracował jako nauczyciel, potem wstąpił do monasteru, a po święceniach diakońskich przyjął imię Nektariusz.
Św. Nektariusz zmarł w 1920 r. i został pochowany na terenie monasteru. Gdy po ponad ćwierć wieku otwarto grób, okazało się, że jego ciało nie uległo rozkładowi, a - według relacji świadków - z grobu wydzielał się cudowny zapach. Obecnie relikwie znajdują się w monasterze Świętej Trójcy na Eginie.