Radio Białystok | Wiadomości | Jak zachęcać młodzież do kultywowania kultury ludowej i tradycyjnej? Konferencja w białostockim WOAK-u
Jak zachęcać młodzież do kultywowania kultury ludowej i tradycyjnej? Zastanawiali się nad tym uczestnicy ogólnopolskiej konferencji w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Staramy się z młodymi ludźmi przetwarzać kulturę tradycyjną w formie muzycznej, czy teatralnej" - mówi Agnieszka Drelich-Magdziak z Pracowni na kółkach.
Trudno namówić dzieciaki do tego, żeby patrzyły na kulturę ludową, tak jak patrzą dziadkowie czy rodzice, oni są młodzi, elektroniczni, więc np. jeśli mamy legendę, przetwarzamy ją plastycznie, możemy ją wyrapować, zrobić w teatrze cieni. Przecież nie będę się bawić w muzeum etnograficzne, chcę z młodymi ludźmi rozmawiać o tym, co ich kręci - dodaje Agnieszka Drelich-Magdziak
Do propagowania tradycyjnych tańców może służyć np. Facebook - podkreśla Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone. "Są tam fan page zespołów, gdzie się promują, są lekcje tańca, można zebrać grupę na zajęcia i być w kontakcie" - zauważa.
Konferencje "Żywa Kultura Ludowa – odtwarzanie czy adaptacja?" zorganizowano w ramach Podlaskiego Pomostu Kultury.
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku już od 60 lat działa w kulturze i stara się na różne, niekiedy zaskakujące sposoby, zmieniać jej oblicze.
To pieniądze z programu "Kultura Cyfrowa" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szlak tradycyjnego tkactwa, warsztaty i konkursy tkackie, ale też działania dla młodzieży - złożą się na projekt "Kraina wątku i osnowy" Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. Ma on promować zanikające dziś dziedzictwo - tkactwo tradycyjne.