Radio Białystok | Wiadomości | Sąd w Olecku rozpatrzy sprawę 8 lekarzy z Suwałk i Sejn oskarżonych o błędy w leczeniu pacjenta
autor: Tomasz Kubaszewski
Ośmiu lekarzy z Suwałk i Sejn zasiądzie na ławie oskarżonych sądu w Olecku. Rodzina zmarłego pacjenta zarzuca im popełnienie licznych błędów.
84-letni Mirosław Gałkowski, emerytowany ginekolog, trafił do suwalskiego szpitala w połowie 2012 roku. Uskarżał się na silny ból ręki. Mężczyznę przyjęto na oddział ortopedyczny. Spędził tam jednak tylko dzień. Z ortopedii przeniesiono go do hospicjum. Przeciwni temu byli jego żona i syn. Uważali bowiem hospicjum za swego rodzaju umieralnię. Rodzinie udało się przenieść męża i ojca do szpitala w Sejnach. Tam po kilkunastu dniach zmarł. Zdaniem lekarzy, śmierć nastąpiła wskutek splotu różnych chorób, a ich leczeniu nie sprzyjał jego podeszły wiek
Rodzina twierdzi, że lekarze zbagatelizowali stan pacjenta
Jednak zdaniem rodziny, lekarze w Suwałkach i w Sejnach zbagatelizowali to, z jakiego powodu pacjent trafił do szpitala. Tymczasem, jak wykazały badania, w jego ręce rozwijał się gronkowiec.
Gałkowscy zgłosili sprawę prokuraturze. Po kilku latach śledztwa prokuratorzy umorzyli postępowanie.
Przyczyną śmierci była najprawdopodobniej sepsa
Niedługo potem rodzinie udało się uzyskać opinię mikrobiologa ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Stwierdził on, że faktyczną przyczyną śmierci emerytowanego ginekologa była najprawdopodobniej sepsa, powstała wskutek zakażenia gronkowcem i bakteriami E.coli. Na tej podstawie Gałkowscy sporządzili prywatny akt oskarżenia, który trafił do sądu w Olecku. Rozprawę zaplanowano na najbliższy poniedziałek (6.11).
Rodzina oskarża ośmiu lekarzy z suwalskiego szpitala, z hospicjum oraz z Sejn. Żaden z nich do winy się nie przyznaje.
Protest lekarzy rezydentów, propozycje zmian budżetowych, również w kontekście zwiększenia dotacji na służbę zdrowia w Polsce to, między innymi, tematy dzisiejszych Gier Politycznych.
Bezpłatne badania poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, porady dietetyka i neurologa organizują w niedzielę (29.10) studenci Uniwersytetu Medycznego i pracownicy Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku w ramach profilaktyki udaru mózgu.
Porady lekarza, psychologa czy pacjenta z podobnym doświadczeniem dostaną w Białymstoku osoby, które przeszły operacje bariatryczne - np. zmniejszenie żołądka. W mieście powstaje grupa wsparcia dla takich osób.
Jego błędy doprowadziły do narażenia pacjentki na utratę zdrowia. Białostocki sąd prawomocnym wyrokiem skazał na więzienie w zawieszeniu doświadczonego urologa ze Szpitala Wojewódzkiego.
Sąd potrzebuje jeszcze jednej opinii biegłych w procesie ginekologa oskarżonego o błąd w sztuce, który zakończył się śmiercią dziecka.