Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstaje grupa wsparcia dla osób po operacjach bariatrycznych
Porady lekarza, psychologa czy pacjenta z podobnym doświadczeniem dostaną w Białymstoku osoby, które przeszły operacje bariatryczne - np. zmniejszenie żołądka. W mieście powstaje grupa wsparcia dla takich osób.
Białystok jest trzecim miastem w Polsce - po Krakowie i Warszawie - gdzie będą takie grupy współtworzone przez ośrodki bariatryczne i Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO. W czwartek (26.10) zorganizowano spotkanie założycielskie.
W Białymstoku grupę organizują lekarze z I Kliniki Chirurgii i Endokrynologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Tamtejsi specjaliści przeprowadzają rocznie około dwustu operacji bariatrycznych, głównie zmniejszenia żołądka u najbardziej otyłych pacjentów. Na tyle pozwala szpitalowi kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, oczekujących jest znacznie więcej.
Sukces zależy od pacjenta i jego determinacji
Operacja nie leczy otyłości, jest tylko elementem leczenia, a sukces zależy od pacjenta i jego determinacji - podkreślił dr hab. Piotr Myśliwiec z tej kliniki. Wskazuje przy tym, że otyłość to choroba, a nie tylko zaniedbanie pacjenta, bo tak zazwyczaj społeczeństwo postrzega osoby otyłe.
Dodał, że grupa wsparcia po operacji bariatrycznej to dla pacjenta ważne miejsce, w którym dostaje odpowiedzi na wiele nurtujących go pytań. "Ich życie się zmienia. Ja mówię pacjentom, że rodzą się na nowo" - mówi Myśliwiec. Dodaje, że na nowo uczą się jeść, aktywizują się. "I wtedy zaczynają pytać o to, co im wolno, czego nie, co oznaczają konkretne pojawiające się dolegliwości" - powiedział Piotr Myśliwiec.
Pacjenci będą się wzajemnie wspierać
Wskazał, że w takim momencie pacjenci potrzebują wsparcia od tych, którzy już taką wiedzę mają. Nie zawsze są to fachowcy, np. psychologowie czy dietetycy, ale np. inni pacjenci. Wsparcie jest potrzebne jeszcze przed operacją, do której warto się emocjonalnie przygotować.
Chirurdzy w Białymstoku wykonują głównie dwa rodzaje operacji bariatrycznych: tzw. rękawową resekcję, czyli zmniejszenie żołądka, oraz ominięcie żołądkowo-jelitowe.