Radio Białystok | Wiadomości | Fiński model edukacji tematem międzynarodowej konferencji w Białymstoku
Nie mają dzwonków i dostosowują metody nauczania do zdolności uczniów, ale też zadają prace domowe i przeprowadzają sprawdziany. Uchodzący za najlepszy w Europie fiński model edukacji stał się tematem międzynarodowej konferencji organizowanej w Białymstoku.
Poza polskimi ekspertami, w konferencji uczestniczą nauczyciele z fińskich szkół. Jednym z nich jest Sławomir Monkiewicz, który od kilkunastu lat pracuje w Międzynarodowej Szkole w Vantaa. Jak mówi – głównym wyróżnikiem fińskich szkół jest ich otwarcie na potrzeby ucznia – szukanie jego dobrych stron i zdolności, a nie eksponowanie braków.
Szkoła bez dzwonków
To także szkoła przyjazna – nie ma tam dzwonków, a sale zaaranżowane są tak, by gwarantować wygodę. Nie ma też odgórnie wyznaczonych metod nauczania, choć nauczycieli obowiązuje podstawa programowa. Nie jest to jednak szkoła pozbawiona dyscypliny – bo wbrew potocznym opiniom, młodzi Finowie muszą też odrabiać lekcje, a maksymalnie dwa razy w tygodniu piszą sprawdziany.
Fińskie wzorce w polskich szkołach
Wprowadzanie elementów przyjaznej szkoły ma miejsce także w Polsce. Jednym z przekładów jest Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Nędzy, gdzie od nauczycieli wymaga się partnerskiego podejścia do uczniów, tak by zachęcać ich do ujawniania swoich pasji – mówi dyrektor szkoły Maria Czerwińska.
Niezłe wyniki polskich uczniów
Jak wynika z Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów młodzi Finowie od lat zajmują czołowe miejsca wśród Europejczyków. W 2012 roku nie gorzej wypadali polscy uczniowie – zajmując na przykład trzecie miejsce w Europie w czytaniu i pisaniu a szóste w matematyce.
To stres nie tylko dla uczniów, ale też ich rodziców. W województwie podlaskim naukę w pierwszych klasach podstawówek rozpoczęło około 10 tysięcy uczniów.
Kilkanaścioro dzieci z Becejł w gminie Szypliszki nie rozpoczęło jeszcze roku szkolnego. Ich szkołę podstawową, ku zdziwieniu rodziców, zamknięto i nie funkcjonuje.
145 tys. uczniów w Podlaskiem rozpoczęło nowy rok szkolny. Największe emocje towarzyszą tym, którzy idą do szkoły po raz pierwszy. Takich uczniów w naszym regionie jest około 10 tysięcy.
Tempo zmian było ogromne, a sama reforma edukacji budziła wiele emocji – na tydzień przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego dyrektorzy białostockich szkół deklarują, że są przygotowani do rozpoczęcia nauczania w nowym systemie.