Radio Białystok | Wiadomości | Dyrektorzy białostockich szkół są przygotowani do rozpoczęcia nauczania w nowym systemie
Tempo zmian było ogromne, a sama reforma edukacji budziła wiele emocji – na tydzień przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego dyrektorzy białostockich szkół deklarują, że są przygotowani do rozpoczęcia nauczania w nowym systemie.
Jednym z największych wyzwań, było dostosowanie szkół do potrzeb najmłodszych uczniów. "Cała Polska kupuje ławki i krzesełka, dlatego firmy nie nadążają z realizacją zamówień" – mówi Barbara Stankiewicz dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 16, a od pierwszego września Szkoły Podstawowej nr 42 w Białymstoku. Dodaje, ze spore obawy budził też sposób organizacji zajęć, oraz to, czy udadzą się nabory do nowych szkół. W SP 42 udało się utworzyć więcej niż zakładano klas, dlatego nie będzie też zwolnień.
Są jednak szkoły, gdzie tegoroczny nabór do pierwszych klas nie był zadowalający. Tam nauczyciele muszą się liczyć z koniecznością łączenia etatów w innych szkołach, a w perspektywie najbliższych lat nawet ze zwolnieniami – mówi dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 18, a od września Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Białymstoku Dariusz Mierzyński.
W Podlaskiem pracę może straci od 50 do 70 nauczycieli
Z danych Związku Nauczycielstwa Polskiego wynika, że w Podlaskiem pracę straci od 50 do 70 nauczycieli, a nawet 500 będzie miało ograniczone etaty. Jak mówi prezes podlaskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego Andrzej Gryguć - problem dotknie przede wszystkim pedagogów z małych miast i wsi, gdzie będzie mało godzin dla nauczycieli przedmiotowych.
Andrzej Gryguć zwraca też uwagę na problem z podręcznikami. Co prawda uczniowie klas I – VII w szkołach podstawowych mają je za darmo, to już uczniowie nowoutworzonych szkół branżowych w ogóle nie mają przeznaczonych dla siebie książek.
W tej sytuacji szkoły branżowe będą korzystać z podręczników dla szkół zawodowych – mówi dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku Małgorzata Kleszczewska. Dodaje, że zauważalny jest też spadek zainteresowania szkołami branżowymi. Akurat "mechaniak" jest tu wyjątkiem, jednak w wielu placówkach nabory okazały się znacznie niższe, niż zakładano.
Nowa podstawa programowa
Od nowego roku szkolnego zmieni się też podstawa programowa. Zasadniczo nie zmieni się nauczanie w klasach 1 – 3 gdzie nadal będzie obowiązywała edukacja wczesnoszkolna.
Natomiast już od IV klasy rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię, przyrodę, muzykę, plastykę, technikę i wychowanie fizyczne oraz wychowanie do życia w rodzinie. Od V klasy w miejsce przyrody wprowadzone zostaną geografia i biologia. W klasie VII dojdą drugi język obcy, chemia i fizyka, a w klasie VIII - wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa.