Radio Białystok | Wiadomości | W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku są już wykonywane operacje zmniejszania żołądka
W drugim szpitalu w Podlaskiem są już wykonywane operacje zmniejszania żołądka. Po USK, teraz także lekarze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku rozpoczęli leczenie otyłości taką metodą. Szkolili się dwa lata. W środę (07.06) zoperowali pierwszych dwóch pacjentów.
Operacja trwała ponad godzinę
Operacja typu Laparoskopowej Rękawowej Resekcji Żołądka trwała ponad godzinę. Przeprowadził ją profesor Krzysztof Paśnik z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. To w tej placówce wykonywanych jest najwięcej operacji bariatrycznych w Polsce. Profesor Paśnik uważany jest za prekursora chirurgii bariatrycznej w Polsce.
Pierwsza pacjentka, którą zoperowano w szpitalu wojewódzkim waży około 130 kilogramów. Przy czym jest niska i jej waga powinna wynosić do 60 kilogramów. W środę (07.06) jej żołądek zmniejszono o 4/5.
Po operacji jeszcze przez wiele miesięcy pacjentka będzie pod opieką specjalistów. W tym czasie ma też największe szanse na zgubienie nadwagi. Największe efekty będą na początku.
Kolejne zabiegi w szpitalu
W szpitalu planowanych jest na początku około 50 operacji bariatrycznych rocznie. Docelowo około 150. Osoby zainteresowane operacyjnym leczeniem otyłości mogą zgłaszać się na konsultacje w Poradni Chirurgicznej.
Szpital planuje kompleksowe leczenie pacjentów otyłych z opieką psychologiczną i dietetyczną. Są one konieczne zarówno do przygotowania pacjentów do operacji jak i do opieki nad chorym po zabiegu.
Do tej pory w Podlaskiem tylko w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku były wykonywane operacje bariatryczne. W ciągu 12 lat lekarze tej placówki pomogli już kilkuset pacjentom.
Rocznie w Polsce operacyjnie leczy się otyłość u półtora tysiąca pacjentów. ale szacuje się, że zapotrzebowanie jest 10 razy większe na takie operacje.
Według specjalistów - około 25 % Polaków jest otyłych, co nas plasuje w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. Ponad 60 % mężczyzn i blisko połowa kobiet w Polsce ma nadwagę lub otyłość.
Operacyjne leczenie otyłości możliwe jest u tych chorych, których BMI ma wartość większą niż 40 oraz u pacjentów, których wskaźnik masy ciała przekracza 35, ale występują u nich schorzenia towarzyszące (np. cukrzyca lub nadciśnienie).