Radio Białystok | Wiadomości | W całym kraju - także w Podlaskiem, wierni modlili się na granicach Polski
To rodzaj świadectwa i odpowiedź na prośbę Matki Bożej z Fatimy o codzienne odmawianie różańca. W sobotę (07.10) w całej Polsce odbywała się akcja "Różaniec do granic".
4 części różańca odmawiane w różnych miejscach Polski
W pierwszą sobotę miesiąca, w święto Matki Bożej Różańcowej i na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich, zebrani w różnych miejscach Polski (wzdłuż granic) odmawiali cztery części różańca.
W Archidiecezji Białostockiej wierni modlili się m.in. w: Dąbrowie Białostockiej, Suchowoli, Sokółce, Krynkach, Michałowie, Jałówce i Białowieży. Ale w całym regionie punkty modlitewne rozciągały się od Wiżajn po Niemirów. Do modlitwy różańcowej mogli włączyć się również ci, którzy nie wybrali się nad granice Polski. Chętni mogli modlić się w swoich domach, we wspólnotach parafialnych i lokalnych kościołach.
Chodziło o to, by otoczyć Polskę różańcem i prosić w modlitwie o opiekę nad krajem i nawrócenie. O 11:00 w kościołach odprawiono uroczyste msze św. z homilią oraz nabożeństwa eucharystyczne.
Szczegółowe informacje o akcji "Różaniec do Granic" są na rozaniecdogranic.pl.
Inicjatywa "Różaniec do granic" na Suwalszczyźnie
"Tajemnice Zawierzenia" oraz "Tajemnice Światła" to dwa Szlaki Papieskie na Suwalszczyźnie, którymi w sobotę pielgrzymi przeszli i popłynęli w ramach inicjatywy "Różaniec do granic".
Jak powiedziała siostra Blanka Szymańska, koordynatorka Szlaków Papieskich, przygraniczny teren, na którym wytyczono szlaki to piękne okolice. - Warto było wybrać się i wspólnie modlić się, z różańcem w ręku przemierzać ścieżki, którymi w swojej młodości wędrował święty Jan Paweł II - powiedziała Blanka Szymańska.
"Tajemnice Światła" to ponad 30-kilometrowy szlak pieszy z Mikaszówki do Sejn. Szlak został podzielony dla trzech grup uczestników "Różańca do granic". Jedna grupa przeszła z Mikaszówki do Strzelcowizny, druga ze Strzelcowizny do Gib, zaś ostatnia z Gib do Sejn. W sumie przeszło szlakiem ok. 500 osób.
Kilkunastu wiernych przepłynęło kajakami z Dworczyska do Mikaszówki
Z kolei szlak "Tajemnice Zawierzenia” to szlak wodny. Kilkunastu wiernych przepłynęło go kajakami z Dworczyska do Mikaszówki. Wcześniej o 9:00 odbyła się specjalna msza dla kajakarzy. - Tymi szlakami wędrował w 1954 roku jeszcze jako ksiądz Jan Paweł II. To wspaniała przygoda dla wiernych, którzy powędrowali jego śladami - powiedziała siostra Blanka. Dodała, że kilka osób, które ze względów zdrowotnych nie mogły uczestniczyć w pielgrzymce, modliło się przez cały czas w kościele w Mikaszówce.
Jak wynika z informacji zebranych przez PAP, w graniczącym z Białorusią i Litwą województwie podlaskim do ogólnopolskiej akcji "Różaniec do Granic” przyłączyło się w sumie 26 parafii.
To m.in. 10 parafii z Suwalszczyzny, które należą do diecezji ełckiej. Tam najwięcej, bo prawie 2 tys. osób, odmówiło różaniec w parafii Nawiedzenia NMP Sejnach. Z sejneńskiej bazyliki grupy wyszły w kierunku Smolan i Dusznicy.
Modlitwa na terenie Archidiecezji Białostockiej
Na terenie Archidiecezji Białostockiej modlitwa odmawiana była na terenie siedmiu parafii, które leżą niedaleko granicy z Białorusią. Najwięcej osób zapisało się na różaniec w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Jałówce (gmina Michałowo). Proboszcz tej parafii ks. Robert Koller powiedział, że chęć odmawiania różańca zadeklarowało tam 1,2 tys. osób. O 13:30 część pielgrzymów udała się pieszo - do oddalonej o niespełna 2 km - polsko-białoruskiej granicy; zmotoryzowani pojechali na modlitwę do Zaleszan, położonych 5 km na południe od Jałówki i również leżących przy samej granicy.
Na południu województwa modlono się również w dziewięciu parafiach w diecezji drohiczyńskiej. Najwięcej w parafiach: Cyryla i Metodego oraz Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce, leżącej ok. 20 km od granicy z Białorusią. Tam odmawiało różaniec w sumie ok. 1,3 tys. osób.