Radio Białystok | Wiadomości | 400-lecie istnienia Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku
To najstarszy kościół w Białymstoku i w dodatku z ciekawą historią. Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku, popularnie zwana kościołem farnym, obchodzi 400-lecie istnienia.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wyposażenie kościoła ufundował Jan Klemens Branicki
Budowany był w latach 1617–1625, a wyposażenie ufundował Jan Klemens Branicki. Dopiero w 1900 roku dobudowano do starej części właściwy kościół, teraz nazywany bazyliką. To tu po raz pierwszy zabrzmiały pieśni Franciszka Karpińskiego. "Pieśni Nabożne" przypomniano też na początek jubileuszu starego kościoła farnego.
W kościele farnym znajduje się tablica ufundowana w 175. rocznicę śmierci poety. Ale uczestnicy piątkowego (29.09) koncertu zwracają uwagę, że potrzeba znaczniejszego uhonorowania Franciszka Karpińskiego.
W podziemiach Starego Kościoła znajdują się krypt. Wśród nich "krypta fundatorów" w której spoczywa m.in. Izabela Branicka. W pozostałych kryptach znajdują się trumny abpa Edwarda von Roppa, biskupa diecezji mińsko-mohylewskiej oraz abpa Edwarda Kisiela.
To jedyne takie miejsce w Polsce. W sobotę (25.03) kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce zostaje uroczyście podniesiony do rangi sanktuarium eucharystycznego.