Radio Białystok | Wiadomości | Można zgłaszać się do konkursu "Technotalent 2017"
Projekty innowacyjnych rozwiązań w produktach i usługach oraz pomysły na wynalazki m.in. o wysokim potencjale komercjalizacji mogą zgłaszać młodzi ludzie z północno-wschodniej Polski do konkursu "Technotalent 2017". Nabór wniosków potrwa do 18 października.
Czwarta edycja konkursu
To już czwarta edycja konkursu organizowanego przez podlaską Fundację Technotalenty.
Celem konkursu - jak wyjaśniają organizatorzy - jest wspieranie zdolnych osób z regionu północno-wschodniej Polski. Ma on też promować aktywne postawy młodych ludzi i przekonywać ich do zakładania własnych firm. Konkurs - jak powiedziała w poniedziałek (18.09) na konferencji prasowej prezes Fundacji Technotalenty Jolanta Koszelew - ma pokazać młodym zdolnym ludziom, że w regionie można zostać i realizować swoje pomysły.
Jolanta Koszelew powiedziała, że w konkursie poszukiwany jest "technotalent", jednak nie należy łączyć go tylko z naukami ścisłymi, ale - jak dodała - "siłą współczesnej gospodarki, siła globalnych produktów i usług jest multidyscyplinarność". Mówiła, że do konkursu zgłaszane są projekty z różnych dziedzin, dlatego organizatorzy stawiają właśnie na multidyscyplinarność, która jest jednocześnie hasłem tegorocznej edycji.
Projekty można zgłaszać w siedmiu kategoriach
Jak co roku nagrody będą przyznane w kategoriach: Technika, Biznes, Inspiracje oraz Technotalent Politechniki Białostockiej; wraca też kategoria Wyzwanie Społeczne. Nowością będzie przyznanie Technotalentów Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Koszelew powiedziała, że to bardzo ważne, że obok Politechniki, dwie pozostałe największe uczelnie w regionie zdecydowały się dołączyć do konkursu i promować swoich zdolnych naukowców. - Jesteśmy teraz silną koalicją - dodała.
Dr hab. Jerzy Halicki, prorektor ds. studenckich Uniwersytetu w Białymstoku, podkreślił, że uczelni zależy, aby w ten sposób pokazać młodym ludziom, że mogą rozwijać się i tworzyć w regionie. Natomiast dr Andrzej Małkowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku mówił, że poprzez udział w konkursie uczelnia chce przekonać studentów i doktorantów do praktycznego zastosowania wyników swoich prac naukowych.
Termin zgłoszeń - 18 października
Projekty do konkursu "Technotalent 2017" będą przyjmowanie do 18 października poprzez wypełnienie zgłoszenia na stronie internetowej fundacji. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie, studenci i absolwenci szkół ponadgimnazjalnych i wyższych w wieku od 18 do 35 lat. Mogą zgłaszać się zarówno osoby indywidualne, jak i zespoły. Aby się zgłosić, należy uzupełnić formularz oraz przesłać film lub prezentację projektu. Pula nagród w tegorocznej edycji wynosi 46 tys. zł., a ich fundatorami są lokalne firmy.
400 uczestników w poprzednich edycjach konkursu
Do poprzednich trzech edycji konkursu zgłosiło się ok. 400 uczestników, co - zdaniem organizatorów - pokazuje, że taki konkurs jest bardzo potrzebny i cieszy się dużą popularnością. Koszelew powiedziała, że po trzech edycjach widać, iż laureaci konkursu rozwijają swoje pomysły, realizują nowe. Podała przykład m.in. laureata pierwszej edycji - Petrosa Psyllosa i jego projektu Matia, czyli tzw. sztucznego oka dla osób niewidomych, który zdobywa uznanie na całym świecie.
Laureatów tegorocznej edycji poznamy na początku grudnia.
Organizatorem czwartej edycji Konkursu Technotalent jest Fundacja Technotalenty. Współorganizatorami są Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku oraz PKO Bank Polski. Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.