Radio Białystok | Wiadomości | Prezentacje finałowych projektów "Technotalent 2016"

Prezentacje finałowych projektów "Technotalent 2016"

22.11.2016, 16:53, akt. 16:53

Fot. Edyta Wołosik
Fot. Edyta Wołosik

Robot, który ma opiekować się dziećmi w szpitalu, aplikacja, która ma pomóc osobom niewidomym w nauce mimiki twarzy czy maszyna do szycia przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych - to niektóre projekty, które znalazły się w finale konkursu "Technotalent 2016".

To już trzecia edycja konkursu, którego celem jest - jak mówią organizatorzy z podlaskiej Fundacji Technotalenty - wspieranie zdolnych osób z regionu północno-wschodniej Polski i zachęcanie ich do pozostania w regionie.

We wtorek (22.11) w Białymstoku odbyły się prezentacje finałowych projektów, które powalczą o główne nagrody w konkursie

Na tegoroczną edycję nadesłano blisko 90 projektów młodych ludzi - uczniów, studentów oraz absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i wyższych w wieku od 18 do 35 lat. Do finału w trzech kategoriach: technika, technotalent Politechniki Białostockiej i biznes zakwalifikowano 15 projektów. Pięć z nich ma też szansę na specjalną nagrodę w nowej kategorii inspiracje.

Jak powiedziała prezes fundacji Technotalenty dr Jolanta Koszelew, poziom tegorocznych projektów jest naprawdę wysoki. "Cieszy wysoka jakość projektów, ale też ich progres" - dodała.

Projekt robota opiekującego się dziećmi w szpitalach i aplikacja dla niewidomych - propozycje zespołów z PB

Podczas finałów zaprezentował się m.in. zespół z Politechniki Białostockiej związany z wydziałem mechanicznym uczelni. Ich projekt zakłada wyprodukowanie robota "Bobota", który miałby być opiekunem i przyjacielem dzieci w szpitalach. Jak mówił jeden z twórców Marcin Żukowski, robot będzie tak zaprogramowany, że będzie mógł np. zmierzyć dziecku temperaturę czy puls, ale też umilić dzieciom czas w szpitalu opowiadając bajki czy wyświetlając na swoim brzuchu - ekranie film. Robot będzie połączony z aplikacją, do której będzie miał dostęp personel medyczny.

Innym projektem, także studentów Politechniki Białostockiej, jest pomysł na aplikację dla osób niewidomych w nauce mimiki twarzy. Jak mówił podczas prezentacji projektu jeden z jego twórców Michał Ostaszewski, w dobie dostępu do nowych technologii taka aplikacja, która dostępna byłaby na tablety i smartfony, ułatwiłaby osobom z dysfunkcją wzroku możliwość samodzielnej nauki i ćwiczenia ruchów twarzy. Aplikacja miałaby działać na haptycznych urządzeniach, czyli takich, gdzie poprzez dotyk będzie można wyczuć jak ułożyć usta np. w uśmiech.

Maszyna do szycia przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, to projekt uczniów z Technikum Elektrycznego z Białegostoku

Do finału zakwalifikował się też projekt uczniów z Technikum Elektrycznego z Białegostoku, który zakłada dostosowanie maszyny do szycia dla osób z niepełnosprawnością nóg. Zdaniem twórców, byłaby to możliwość dla osób niepełnosprawnych w rozwoju swoich umiejętności. Projekt zakłada stworzenie maszyny, w której będzie ręczna możliwość regulacji obrotów tak, aby dwie dłonie mogły szyć.

Do wygrania w konkursie "Technotalent" są nagrody finansowe w wysokości ponad 30 tys. zł, a ich fundatorami są lokalne firmy. Laureatów poznamy na początku grudnia. (PAP, oprac. mm)

Zobacz też:
Duże zainteresowanie konkursem Technotalent 2016


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok