Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 80 podlaskich rolników złożyło wnioski o wypłatę rekompensat za rezygnację z hodowli świń
82 rolników z terenów zagrożonych afrykańskim pomorem świń w Podlaskiem zrezygnowało już z hodowli trzody chlewnej.
Tylu złożyło w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o wypłatę rekompensat za to, że nie będą hodować tych zwierząt do końca 2018 r.
Wnioski wpłynęły niemal ze wszystkich powiatów - mówi dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Wiesław Grzymała. Najwięcej, bo 22, z powiatu monieckiego. Początkowo rolnicy mieli złożyć takie wnioski do połowy września, teraz Minister Rolnictwa dał im więcej czasu, wydłużając ten termin do 31 października.
We wtorek (12.09) jest także ostatni dzień przyjmowania wniosków o wyrównanie cen skupu świń z terenów zagrożonych ASF, które rolnicy sprzedawali w lipcu i sierpniu tego roku.
Te wnioski przyjmowane są tylko w siedzibie Regionalnego Oddziału ARiMR w Łomży.
Tylko przez cztery dni - od 8 do 12 września rolnicy mogą ubiegać się o pomoc Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z tytułu wyrównania ceny sprzedaży świń.
Sześć nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto w województwach lubelskim i podlaskim.
Do 77 wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w Polsce - wynika z piątkowego (18.08) komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii. Dwa najnowsze ogniska stwierdzono w gospodarstwach w województwach podlaskim i lubelskim.