Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki mural poświęcony żołnierzom wyklętym znów zniszczony
Nieznani sprawcy po raz kolejny zniszczyli mural poświęcony żołnierzom wyklętym w Białymstoku, który znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Starobojarskiej.
Domalowali słowo "mordercy"
Czarną farbą sprawcy przekreślili słowo "żołnierze", a pod spodem napisali "mordercy". Działacze podlaskiej Młodzieży Wszechpolskiej, którzy zrobili ten mural, zapowiadają, że znowu go odnowią.
Policja już raz zatrzymała podejrzanych
To nie pierwszy raz, kiedy ktoś zniszczył to malowidło. Był uszkadzany wcześniej co najmniej trzykrotnie. Raz policjantom udało się złapać podejrzanych o jego zniszczenie. W grudniu 2016 roku mundurowi zatrzymali dwóch dwudziestokilkulatków, którzy mieli przy sobie puszki z farbą, flamastry i pobrudzone farbą rękawiczki. Prokuratura w tej sprawie skierowała do sądu akt oskarżenia. Za uszkodzenie muralu grozi im od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.
Mural powstał w październiku 2016 r.
Mural przy ul. Sienkiewicza i Starobojarskiej ma ponad 2,5 metra wysokości i około 10 metrów szerokości. Powstał w październiku 2016 roku. Znajduje się w bliskiej odległości od Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
Kapitan Marian Raganowicz i żołnierze 33. Pułku Piechoty walczący podczas "cudu nad Narwią" w 1920 r. są bohaterami ostatniego z czterech łomżyńskich murali z cyklu "Ku Niepodległej".
To jeden z największych, jeśli nie największy z murali w Polsce - inspirowany kulturą ludową. Przy ulicy Radzymińskiej w Białymstoku powstaje wielkoformatowe malowidło. Tworzy je białoruska grupa "Tak, Tak".
To najnowszy mural w Wasilkowie. Grupa studentów Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, pod okiem Rafała Roskowińskiego, wykonała malowidło nawiązujące do herbu Wasilkowa.
Mężczyzn już przesłuchano, usłyszą zarzuty zniszczenia mienia. Teraz sprawą zajmie się sąd.