Radio Białystok | Wiadomości | Polscy wyznawcy islamu świętują zakończenie miesiąca postu - bal tatarski w Białymstoku
Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w niedzielę (25.06) obchody trzydniowego Ramadan Bajram - święta z okazji zakończenia miesiąca postu. To jedna z dwóch najważniejszych w roku religijnym uroczystości muzułmańskich. W Białymstoku odbędzie się bal tatarski..
Ramadan Bajram to czas odpoczynku, spotkań w gronie bliskich i przyjaciół po miesięcznym poście, w czasie którego wiernych, ściśle przestrzegających reguł religijnych, od wschodu do zachodu słońca obowiązywał m.in. zakaz jedzenia i picia.
W Podlaskiem największe w kraju skupiska polskich wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego
W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska polskich wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego, świąteczne modlitwy związane z zakończeniem miesiąca Ramadan odbyły się m.in. w meczetach w Kruszynianach i Bohonikach oraz w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.
Doroczny bal tatarski
W ramach świętowania zakończenia postu, w jednej z białostockich restauracji odbędzie się w niedzielę wieczorem doroczny bal tatarski, organizowany z inicjatywy Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.
Jak mówi współorganizatorka balu Barbara Pawlic-Miśkiewicz, weźmie w nim udział ok. stu osób. Dużą część będzie stanowiła młodzież. "Cieszymy się, że młode pokolenie chce się z wspólnie bawić" - dodała. Na stole pojawi się kuchnia tatarska, m.in. pierekaczewniki, tradycyjne tatarskie bułeczki i samosy, czyli smażone pierożki.
Post poprzedzający święto przypada zawsze na dziewiąty miesiąc muzułmańskiego kalendarza księżycowego
Post poprzedzający święto Ramadan Bajram przypada zawsze na dziewiąty miesiąc muzułmańskiego kalendarza księżycowego. Ponieważ rok muzułmański (oparty o fazy Księżyca) jest krótszy od tradycyjnego o mniej więcej 11 dni (czasem mniej o kilka godzin, czasem więcej), dlatego muzułmańskie święta ulegają ciągłym przesunięciom w kalendarzu powszechnym. Czasami jest notowana różnica między długością postu w krajach arabskich i w Polsce, wynika ona z przyjmowanego zaokrąglenia godzin.
Około 5 tys. polskich wyznawców islamu
Dokładnych danych o liczbie Polaków wyznających islam nie ma. Sam Muzułmański Związek Religijny w RP, najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu, podaje, iż należy do niego ok. 5 tys. osób. Duża ich część to obywatele polscy pochodzenia tatarskiego, których największe w kraju skupiska są w Podlaskiem.