Radio Białystok | Wiadomości | Ukazał się zbiór tatarskich bajek i opowieści

Ukazał się zbiór tatarskich bajek i opowieści

24.06.2017, 11:53, akt. 12:18

Ponad 50 tatarskich ludowych bajek i opowieści przetłumaczonych na język polski znalazło się w książce wydanej przez Muzułmański Związek Religijny w RP. To historie związane z tatarskim folklorem i tradycjami, ale też z uniwersalnym przesłaniem.

Fot. Adam Janczewski
Fot. Adam Janczewski

Opowieści z krajów, gdzie żyją Tatarzy

W książce "Baju baju z tatarskiego kraju" znalazły się opowieści z krajów, gdzie żyją Tatarzy. To m.in. bajki krymskotatarskie, kazachskie, baszkirskie, azerskie i inguskie, które zostały przetłumaczone z języka rosyjskiego i tatarskiego.

Można z nich poznać tatarski folklor, lokalne zwyczaje, stroje czy powiedzonka, ale bajki mają też wymiar uniwersalny, opowiadają o walce dobra ze złem, pomocy potrzebującym czy piętnowaniu chciwości. 

- Opowieści te pozornie nie mają żadnego lub prawie żadnego związku z islamem. Jednak funkcjonując w społeczności muzułmańskiej i niejako z niej wyrastając, nie popadają w konflikt z zasadami wiary, a nawet wpisują się w jej największą opokę, w lud, który wierzy prosto i prawdziwie, szczerze i mocno - napisał we wstępnie do bajek przewodniczący MZR mufti Tomasz Miśkiewicz.

Mufti Tomasz Miśkiewicz dodał, że to właśnie w ludowych opowieściach "realizują się" podstawowe zasady islamu: "zwalczanie zła dobrem, pomaganie potrzebującym i dzielenie się z ubogimi, przeświadczenie o wszechmocy Boga Jedynego". 

- Niech więc nie zmyli nikogo ten tytuł: "Baju, baju z tatarskiego kraju", gdyż nie o samo bajanie tu chodzi. Są to bajki ku nauce, ku przypomnieniu sobie kilku zwykłych, niemodnych dzisiaj prawd. Bądźmy dobrzy, bądźmy uczciwi, bądźmy skromni i pracowici, kochajmy ludzi i Boga - napisał Tomasz Miśkiewicz.


Nakład książki "Baju baju z tatarskiego kraju" to 500 egzemplarzy


Książka "Baju baju z tatarskiego kraju" ukazała się w nakładzie 500 egzemplarzy; dostępna jest też w internetowej bibliotece tatarskiej. Publikacja ta jest kontynuacją książki "Tatarskie bajania, czyli bajki, podania i opowieści z całego tatarskiego świata", w której znalazło się blisko 40 tatarskich bajek.



Książką dostępna jest w internetowej Bibliotece Tatarskiej



Projekt Muzułmańskiego Związku Religijnego (MZR) w RP na wydanie książki dostał dotację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.


Tatarzy na polskich ziemiach obecni od 600 lat


Tatarzy to jedna z najmniejszych grup etnicznych w Polsce, ale ich historia na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej, Jan Długosz podaje rok 1397.

Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. Już w XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów, a nazwiska rodowe uległy spolszczeniu. Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo.

W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób. Wielu z nich żyje w województwie podlaskim.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


MZR kupił od władz Białegostoku budynek Domu Kultury Muzułmańskiej

7.06.2017, 15:19

Muzułmański Związek Religijny w RP pozyskał na własność od władz Białegostoku budynek Domu Kultury Muzułmańskiej w mieście. Zapłacił za nieruchomość blisko 190 tys. zł, korzystając z bonifikaty przysługującej związkom religijnych w związku z ich działalnością sakralną.


85. rocznica pierwszej prezentacji Rocznika Tatarskiego

17.05.2017, 06:55

We wtorek (16.05) minęła 85. rocznica prezentacji pierwszego tomu Rocznika Tatarskiego - obecnie wydawanego jako Rocznik Tatarów Polskich. To najstarsze czasopismo tej społeczności w kraju. Do tej pory ukazało się kilkanaście wydań rocznika.


Uroczyste otwarcie Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli

13.05.2017, 16:29

Głównie prezentacji kultury Tatarów polskich będzie służyć otwarte w sobotę (13.05) po południu w Suchowoli Tatarskie Centrum Kultury Islamu. Placówkę stworzył w rozbudowanym obiekcie Muzułmański Związek Religijny w RP.


Powstanie album o tradycjach pogrzebowych polskich Tatarów

4.03.2017, 08:12

Tradycje polskich Tatarów związane z obrzędem pogrzebowych zostaną przedstawione w albumie, który w tym roku wyda Muzułmański Związek Religijny w RP. W publikacji znajdą się fotografie obrazujące przebieg ceremonii pogrzebowej oraz zdjęcia mizarów, czyli cmentarzy. 





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok